تبلیغات
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
Lets get green 
قالب وبلاگ
نویسندگان
                                            http://www.celticvale.co.uk/images/lwap500s.jpg

S.Rهمونطور که میدونید مدتی شایعاتی درباره ی آلوده بودن آب تهران به نیترات رو میشنیدیم

درصد نیترات موجود در آب‌های تهران بالاتر از حد استاندارد است و پایتخت ایران از این نظر در رتبه اول کشور قرار دارد

 کـارشنـاسان محیـط‌زیسـت، آلاینده‌های آب‌های تهران را نیترات و فسفات با درصدهای بین 25‌تا 45 درصد عنوان می‌کنند.

همچنین بالاترین میزان نیترات به‌ترتیب در مناطق جنوبی با 45‌میلی‌گرم در لیتر، جنوب غربی با 35‌میلی‌گرم در لیتر و شرق تهران با 25‌میلی‌گرم در لیتر مشاهده شده است و در مناطق شمال تهران به‌دلیل موقعیت جغرافیایی و سرریز جمعیت به طرف جنوب کمترین میزان این آلاینده‌ها گزارش شده است.

دکتر ایرج خسرونیا، رئیس جامعه پزشکان داخلی ایران در گفت‌وگو با همشهری، ضمن تأکید بر این که در حال حاضر میزان نیترات در شهر تهران و به‌خصوص در جنوب آن 3 برابر بیشتر از حد استاندارد است، می‌گوید: این میزان باید 10 میکروگرم در هر 100سی‌سی باشد اما به‌نظر ما چند برابر بیش از حد طبیعی است.

به گفته وی مهم‌ترین عارضه نیترات در بدن اختلال در سامانه اکسیژن‌رسانی است. دکتر خسرونیا ادامه می‌دهد: کسانی که به میزان زیادی از آب حاوی نیترات استفاده می‌کنند، این ماده روی گلبول‌های قرمز آن‌ها می‌نشیند که به تدریج و در نتیجه این اتفاق اکسیژن‌رسانی به نسوج هم مختل می‌شود به‌طوری که اکسیژن به میزان کافی به قلب، ریه و مغز نمی‌رسد.

رئیس جامعه پزشکان داخلی با اشاره به این که در نتیجه این اتفاق، شخص دچار اختلال حواس می‌شود، توضیح می‌دهد:   درد ناحیه قلب، تنگی نفس و اختلال حواس از عوارض مهم وجود نیترات در بدن هستند که گاهی اوقات تشخیص علت این عوارض برای پزشک هم دشوار است.


وی در توضیح دیگر عوارض نیترات ادامه می‌دهد: تأثیر نیترات در خون را هم نباید نادیده گرفت چون این ماده با هموگلوبین ترکیب می‌شود و اکسیژن‌رسانی را مختل می‌کند، علاوه بر این که به‌خصوص در کودکان منجر به بروز بیماری موسوم به Bluebaby می‌شود که همراه با تغییر رنگ لب‌ها و زبان است و اگر سریعا به آن رسیدگی نشود، منجر به مرگ نوزاد خواهد شد.

همچنین به گفته وی زمانی که درصد نیترات در آب از 50 درصد بالاتر برود، موجب اختلال گاستریت و بروز سرطان گوارش در افراد می‌شود که این بیماری در افرادی که مشکلات گوارشی دارند، شایع‌تر است.

به عقیده رئیس انجمن پزشکان داخلی وجود هر گونه املاحی در آب و مواد غذایی موجب بروز مسمومیت در افراد می‌شود و این مسمومیت‌ها به اشکال مختلف بروز می‌کند، اما با این همه در حالت کلی وجود این ترکیبات موجب ایجاد کم‌خونی، سیانوز، اختلال تنفسی، اسهال و یبوست شده و در درصدهای بالاتر در مغز رسوب خواهد کرد.خسرونیا ضمن هشدار به کسانی که از آب چاه استفاده می‌کنند به‌خصوص در روستاهای اطراف شهرهای بزرگ و  به‌ویژه  پایتخت، می‌گوید: با این که سازمان آب اعلام کرده که خطر نیترات در تهران جدی نیست و مردم حاشیه شهرها هم از آب چاه استفاده نمی‌کنند، اما چنین چیزی اصلا درست نیست و هنوز منبع آب شرب خیلی از مردم آب چاه است.

 نیترات از کجا می‌آید؟

به عقیده کارشناسان مهم‌ترین مشکل در شهرهای بزرگ این است که فاضلاب با کندن چاه‌های متعدد به این چاه‌ها نفوذ می‌کند و با آب شرب مصرفی مردم ترکیب می‌شود، در حالی‌که در کشورهای دیگر فاضلاب در فضای زیر زمین آزاد گذاشته نمی‌شود، بلکه در یک محفظه آن را جمع کرده و به‌طور کلی تخلیه و جمع‌آوری می‌کنند.

مهندس اکبر رحمانی، کارشناس بهداشت محیط نیز ضمن تأیید آلودگی آب تهران به نیترات، البته میزان آن را بر خلاف دیگر کارشناسان بحرانی نمی‌داند و معتقد است: اعلام آمار اینچنینی تنها منجر به جو‌سازی‌ شده و نگرانی مردم را افزایش می‌دهد چون بحران آب آلوده به نیترات در تهران آنقدر‌ها هم جدی نیست.

رحمانی با اشاره به این که نیترات‌های موجود در پساب‌ها حاصل  استفاده از شوینده‌ها است، توضیح می‌دهد: انواع شوینده‌ها کلا دارای ترکیبات نیتروژن هستند و از سمیت بالایی برخوردارند و  این ترکیبات هم به شدت اکسیژن موجود در آب را تخریب می‌کنند چون آزاد هستند.

وی با بیان این که پایین آمدن حجم اکسیژن هم در مرحله اول منجر به از بین رفتن آبزیان می‌شود، ادامه می‌دهد: علاوه بر این افزایش نیترات منجر به رشد سریع خزه‌ها و گیاهان آبزی می‌شود که این گیاهان هم با سرعت زیادی اکسیژن آب را مصرف می‌کنند.

اما به عقیده رحمانی، از همه مهم‌تر این است که  نیترات منجر به تخریب منابع آب‌های سطحی و زیرسطحی می‌شود؛ آب‌هایی که آب شرب مردم هستند و اگر مقدار نیترات در این آب‌ها بیش از حد استاندارد باشد، تصفیه‌ آن هم برای تصفیه‌خانه‌ها مشکل می‌شود.

رحمانی با بیان این که به هر حال در تهران و شهرهای بزرگ، آبیاری فاضلاب‌ها با همین آب‌ها است و نیترات موجود در آب‌ها مطمئنا در گیاهان جذب می‌شود و مسلما وارد بدن انسان هم می‌شود، تأکید می‌کند:  نیترات علاوه بر این که در دراز مدت خاصیت سرطان‌زایی دارد، اگر میزانش بالا باشد، در بافت‌های بدن آبزیان رسوب می‌کند و وقتی مردم از این ماهی‌ها استفاده می‌کنند، نیترات وارد بدن آن‌ها می‌شود که اولین حالتش مسمومیت شدید است و در مراحل بعدی فرد باید منتظر عوارض و نارسایی‌های کلیوی،  اگزمای پوستی و در نهایت سرطان باشد.

 این کارشناس بهداشت محیط خاطرنشان می‌کند: بنابراین در تمام دنیا سامانه‌هایی تحت عنوان برکه‌های هوازی لاگن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند که 99 درصد عوامل بیماری‌زا را حل می‌کنند و در پاره‌ای موارد از حوضچه‌های ته‌نشین برای از بین بردن مواد معلق استفاده می‌شود اما در کشور ما تنها تصفیه‌خانه‌ها قادر به تصفیه چنین آبی هستند در حالی‌که اقدامات لازم جهت جمع‌آوری فاضلاب هیچ گاه جدی گرفته نمی‌شوند.


میزان نیترات در آب شهری و سایر منابع آب عمومی باید بوسیله پایش و آزمایش منظم در حد استاندارد نگاه داشته شود. اما اگر منبع آب مورد استفاده شما تحت نظارت نیست، باید میزان نیترات آن اندازه گیری شود و در صورت بالا بودن میزان نیترات، آب تصفیه شود

 اگر چاه خصوصی دارید، باید آب چاه از لحاظ میزان نیترات به شکلی منظم (هر یک یا دو سال یک بار)  از جمله از لحاظ میزان نیترات مورد آزمایش قرار گیرد.

توجه داشته باشید جوشاندن آب نه تنها میزان نیترات آن را کاهش نمی‌دهد، بلکه غلظت نیترات را افزایش می‌دهد.

برخی از انواع دستگاه های خانگی تصفیه آب،  نیترات آب را هم کاهش می دهند؛ البته این دستگاه‌ها باید به طور مرتب سرویس و نگهداری شوند.

در ادامه روش های تصفیه آب از نیترات رو براتون گذاشتم

روش‌های تصفیه آب از نیترات

روش های مختلفی که برای تصفیه آب‌های زیرزمینی به کار می‌روند، ممکن است مشکل، گران قیمت باشند و تاثیر کاملی هم نداشته باشند. بنابراین ‌پیشگیری از آلودگی آب بهترین راه محسوب می شود.

 روش‌هایی که برای تصفیه آب می توتان به کار برد، شامل تقطیر، اسمز معکوس، تعویض یون و اختلاط است.

 تقطیر: در این روش آب جوشانده می‌شود، و بخار حاصل روی یک سطح سرد (کندانسور) فشرده می شود، نیترات وسایر مواد معدنی در آب در حال جوشیدن باقی می ماند.

 اسمز معکوس: در این روش آب با فشار از میان غشایی گذرانده می‌شوند که نیترات و سایر مواد معدنی را فیلتر می کند. نیم تا دو سوم آب پشت این غشا باقیمی ماند که به عنوان آب پسمانده دور ریخته می‌شود. سیستم‌های اسمز معکوس با کارآیی بالا از فشارهای در حد یک میلیون پاسکال استفاه می‌کنند.

تعویض یون: در این روش از ماده دیگری مانند کلراید استفاده می‌شود، که جای خود را با نیترات عوض می‌کند. یک واحد تعویض یونی با گلوله‌های رزینی خاصی پر شده است، که با کلراید شارژ شده‌اند. آب از میان این گلوله‌ها می‌گذرد، و رزین نیترات آب را با کلراید تعویض می‌کند. هر چه آب بیشتری از روی رزین عبور می‌کند، نیترات بیشتری از آب گرفته می‌شود و کلراید به آن پس داده می‌شود. رزینی که  نیترات ‌را جذب کرده و کلراید را پس داده داد است، با شستن با محلول کلرید سدیم (نمکی)  دوباره شارژ می کنند. محلول باقیمانده از این روند تصفیه که حاوی مقدار زیادی نیترات است را باید به طور مناسبی دفع کرد.

اختلاط یا مخلوط کردن: در این روش یک راه دیگر برای کاهش میزان نیترات آب آشامیدنی است. آب آلوده با میزان نیترات بالا با آبی از منبع دیگر مخلوط می‌شود تا غلظت کلی نیترات کاهش یابد. آب حاصل هنوز برای نوزادان بی‌خطر نیست، اما برای بزرگسالان سالم و دام ها قابل‌پذیرش است.

فیلترهای زغالی (شارکول) و سبک‌کننده‌های آب به قدر کافی نیترات آب را کاهش نمی‌دهند. جوشاندن آب نه تنها آب آلوده به نیترات را تصفیه نمی‌کند، بلکه میزان غلظت نیترات آب را می‌افزاید. در برخی نقاط حفر چاه عمیق‌تر ممکن است آب با میزان نیترات کمتر فراهم کند.

 اما در بسیاری مواد موثرترین گزینه استفااده از آب بطری برای نوشیدن و آشپزی است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام کرد: یکی از علل افزایش نیترات در آب آشامیدنی تهران استفاده از آب‌های زیرزمینی و ورود فاضلاب‌های شهری به این آب‌ها است.

حسینعلی شهریاری در گفت‌وگو با فارس افزود: در تهران آب مصرفی مردم تنها از رودخانه‌ها نیست؛ بلکه بخشی از آن از آبهای زیرزمینی تامین می‌شود که عامل افزایش نیترات در آب آشامیدنی است.

وی با اشاره به اینکه تا شعاع چند صد متری چاه‌های تامین آب نباید چاه فاضلاب وجود داشته باشد، افزود: اساساً آلودگی آب‌ها مربوط به ورود فاضلاب‌های شهری است که موجب افزایش نیترات در آب آشامیدنی می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه بر ایجاد و تکمیل سیستم‌های فاضلاب شهری تاکید شده است، تصریح کرد: در استان تهران سال‌ها پیش تکمیل سیستم‌های فاضلاب شهری شروع شده ولی مسئولان شهری به دلیل کمبود اعتبارات هنوز موفق به راه‌اندازی کامل سیستم‌های شهری نشده‌اند.

وی همچنین گفت: طی مذاکره‌ای که اعضای شورای شهر با مسئولان شهرداری داشته‌اند اعلام شد که اگر کمبود اعتبارات رفع نشود، ممکن است تکمیل سیستم‌های فاضلاب سال‌ها طول بکشد.
طبقه بندی: انتخاب ویژه،  محیط زیست، 
برچسب ها: آلودگی آب تهران، آب نیترات دار، ضرر آب الوده به نیترات، آلودگی آب،  
[ پنجشنبه 21 مرداد 1389 ] [ 05:25 ب.ظ ] [ S.R ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام دوستان منS.R (صالح رئوفی)
این وبلاگ نگاهی صمیمانه و رنگی به درست زیست شناسی دارد.
ز ی س ت یعنی زندگی, درسی که پرده اسرار را می گشاید.چه لذت بخش است که بدونی در پس هر نفسی چه چیزی نهفته است.وبلاگ ما وبلاگی است برای همه در هر رشته ای و در ستایش زیست شناسی.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • آسمان
  • بک لینک
  • ویندوز سون