تبلیغات
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
Lets get green 
قالب وبلاگ
نویسندگان
چنتا دانستنی درمورد قلب برای دوستان گلم
قلب یا دل یک تلمبه ماهیچه‌ای است که شبانه‏‌روز خون را به سرتاسر بدن تلمبه می‌کند. قلب نزدیک صدهزار بار در روز می‌تپد. قلب در سینه قرار دارد و همیشه در حال کار کردن و تلمبه زدن است. قلب به صورت کیسه‌ای در وسط قفسه سینه (کمی متمایل به جلو و طرف چپ) و درون محیطی پر از هوا یعنی ریه‌ها پنهان شده و سپس توسط یک قفس استخوانی بسیار سخت اما قابل انعطاف مورد محافظت قرار گرفته است. قلب یک آدم بزرگ‏سال، بزرگ‏تر از یک کودک است و همینطور قلب خانم‏ها کوچک‏تر از قلب آقایان است.


قلب دارای دو قسمت می‌‌باشد که هر قسمت آن به گونه یک تلمبه جداگانه عمل می‌کند. هر یک از این قسمت‌ها نیز به دو بخش تقسیم می‌شود. بنابراین قلب روی هم رفته دارای چهار قسمت می‌‌باشد. حفره ‏های بالایی را (دهلیز) می‌‌نامند، که جمع کننده خونی است که وارد قلب می‏شود.

مرحله بعد حفره‌های پایینی که به آنها "بطن" گفته می‌شود، با انقباض خود باعث می‌شود که خون از قلب به بیرون تلمبه شود.

رای اینکه خون به همراه اندام‌ها و ماهیچه‌های بدن برسد، باید با فشار فراوانی تلمبه گردد. شما وقتی یک سرخرگ‌تان بریده می‌شود, می‌‌بینید که خون باچه فشاری به بیرون می‌‌زند. برای اینکه این تلمبه‏زدن با قدرت کافی انجام شود، عضلات قلب باید خیلی نیرومند باشند و هیچ گاه همانند دیگر عضلات نگردند .برای نمونه وقتی ما مدتی راه می رویم ممکن است ماهیچه‌های پاها خسته شود و نیاز به استراحت داشته باشد ولی ماهیچه قلب همیشه در حال کار کردن می‏باشد. بنابراین، ماهیچه‏ های قلب نیاز دارند که خودشان به خوبی خون‏رسانی شوند و اکسیژن و مواد غذایی به اندازه کافی به آنها رسانده شود. این خون‏رسانی خود ماهیچه قلب، بوسیله سرخرگ‌ های تاجی و شاخه‌های آنها صورت می‏گیرد.

امیدوارم لذت برده باشیدS.R

http://images.persianblog.ir/486425_cl2fcfEq.jpg


[ سه شنبه 14 مرداد 1393 ] [ 06:36 ب.ظ ] [ S.R ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام دوستان منS.R (صالح رئوفی)
این وبلاگ نگاهی صمیمانه و رنگی به درست زیست شناسی دارد.
ز ی س ت یعنی زندگی, درسی که پرده اسرار را می گشاید.چه لذت بخش است که بدونی در پس هر نفسی چه چیزی نهفته است.وبلاگ ما وبلاگی است برای همه در هر رشته ای و در ستایش زیست شناسی.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • آسمان
  • بک لینک
  • ویندوز سون