تبلیغات
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
Lets get green 
قالب وبلاگ
نویسندگان
          http://www.digestionhealthreport.com/pics/stomach.jpg
             

Z-A: با سلام به همه ی زیست دوستان , در این پست به بررسی یکی از مهم ترین اعضای دستگاه گوارشی می پردازیم

معده کیسه ی انعطاف پذیری است که به انتهای مری متصل شده و و شکل حرف  انگلیسی J است.

معده مثل مخلوط کن , همه ی لقمه های کوچک غذا را که از مری وارد معده شده به هم می زند و به صورت پودر در می آورد .این کارها با کمک ماهیچه های قوی دیواره ی معده و اسید معده که از دیواره ترشح می شود , صورت می گیرد . به طور متوسط 4 ساعت طول می کشدتا معده مخلوط غذایی را برای عضو بعدی دستگاه گوارش آماده کند.

پس از جویده شدن غذا , زبان بالا می رود و به کام می چسبد و پس از آنکه گیرنده های مکانیکی گلو تحریک شدند , زبان کوچک نیز بالا می رود و راه بینی را می بندد. سپس اپی گلوت , راه نای را بسته وباعث می شود غذا وارد مری شود و توسط حرکات دودی ماهیچه های حلقوی مری به دهانه ی معده برسند .

 آناتومی معده

از لحظ آناتومی در معده 4 ناحیه قابل تشخیص است : کاردیا در محل اتصال به مری , فوندوس یا طاق   معده , تنه ی معده و پیلور یا باب المعده که در محل اتصال معده به دوازدهه قرار دارد . حجم معده در حدود 1 تا 5/1 لیتر است که در برخی افراد تا 4 لیتر هم افزایش می یابد . مخاط معده نیز دارای چین های طولی است که صاف شدن این چین ها به انبساط معده کمک می کند .

ترشحات معده

مواد ترشح شده به وسیله ی معده عبارتند از موسین ( که با تشکیل لایه ای قلیایی از دیواره ی معده در برابر شیره ی اسیدی معده محافظت می کند ) , اسید کلریدریک , فاتور داخلی معده ( که باعث جذب ویتامین ۱۲ B‌‌ می شود ) , چند آنزیم پروتئاز که به طور کلی پپسینوژن خوانده می شوند وباعث تجزیه ی پروتئین ها به اسید آمینه می شوند و گاستین که باعث تحریک سلول ها برای ترشح اسید می شود  .

  10فرمان گوارشی

افرادی که دستگاه گوارش ضعیفی دارند از مشکلات متفاوتی رنج می برند از سوزش معده گرفته تا حالت تهوع . معمولا" ضعیف شدن دستگاه گوارش از عادات بد غذایی سرچشمه می گیرد که باعث می شود غذا مدت زیادی در دستگاه گوارش باقی بماند . در اینجا به 10 عادت غذایی اشاره می کنیم که می تواند به تقویت جهاز هاضمه تان بیانجامد :

1)     غذا را خوب بجوید

2)      آرام غذا بخورید

3)     هنگام غذا خوردن مطالعه نکنید و تلویزیون هم نگاه نکنید.

4)     ورزش کنید چون به هضم غذا کمک می کند

5)     از غذا های حجیم پرهیز کنید

6)     از خوردن غذاهایی که می دانید بدنتان تحملش را ندارد خودداری کنید

7)     سیگار نکشید

8)     مصرف مواد غذایی حاوی کافئین را کاهش دهید

9)     مصرف نوشابه را قطع کنید و به جای آن از دوغ و نوشیدنی های طبیعی استفاده کنید

10)    هنگام غذا خوردن , از مصرف نوشیدنی های مختلف خودداری کنید

4مشکل شایع معده

زخم معده  : آسیب سلول های پوششی معده باعث می شود اسید معده از آن طریق به بافت های عمقی نفوذ کند وباعث زخم شدن معده شود . از شایع ترین علایم ضخم معده , وجود خون در مدفوع وحس گرسنگی های شدید وناگهانی است .

نفخ معده : نشانه های شایع نفخ معده , احساس پری وسفتی شکم است که می تواند به درد منجر شود . شایع ترین علل ایجاد نفخ نیز عبارتند از :تجمع گاز ومایعات در روده , هضم نامنظم , پرخوری , حساسیت غذایی , ابتلا به سندرم روده ی تحریک پذیر , عدم تحمل برخی مواد غذایی ؛ مانند عدم تحمل لاکتوز ( قند شیر ) و فروکتوز ( قند میوه ها ) , بلع هوا ( آئر وفاژی ) انسداد یا عفونت دستگاه گوارش , خالی شدن سریع معده , هضم مواد غذایی تولید کننده گاز , یبوست , استرس یا اضطراب , آلودگی به انگل های روده ای مانند آسکاریس .

سوء هاضمه : سوء هاضمه با سوزش معده , اسهال , احساس خفگی , حالت تهوع , یبوست ودرد شکم همراه است وریشه اش چیزی نیست جز عادات بد غذایی . یکی از علایم بارز سوء هاضمه سوزش معده است که گاهی ممکن است زود گذر باشد وگاهی جدی .

ترش کردن : مری و معده با دریچه ای به هم وصل هستند . این دریچه مثل یک مانع عمل می کند وآنچه را که وارد و خارج از شکم می شود کنترل می کند . معمولا" غذا می تواند حتی زمانی که دراز کشیده اید داخل معده شود . زمانی که این دریچه خوب عمل نکند , اسیدها به سمت مری باز می گردند واین باعث می شود که در آن قسمت احساس سوزش کنید.تحقیقات نشان داده است که این عارضه ممکن است در بلند مدت به زخم مری یا حتی سرطان مری تبدیل شود .

چین خانه ی سرطان معده

طبق آمار جهانی میزان بیماران دچار سرطان معده و نیز قربانیان این بیماری در چین خیلی بیشتر از نسبت جمعیت این کشور به جمعیت کل دنیاست . یعنی نیمی از قربانیان سرطان معده ی جهان چینی هستند .

مسوولان وزارت بهداشت چین و سازمان جهانی بهداشت علاقه ی وافر چینی ها به انواع ترشیجات غذاهای دودی و شور و سیگار را علت شیوع بیش از حد سرطان معده در این کشور می دانند . به گزارش وزارت بهداشت چین استفاده از انواع مشروبات الکلی سیگار ومآشینی شدن زندگی در این کشور باعث خواهد شد که در 10 سال آینده بیماری های مزمن جان بیش از 80 میلیون چینی را بگیرد . سالانه حدود 2 تریلیون نخ سیگار در چین دود می شود!!

و همینطور محققان به تازگی روش جدیدی برای درمان مبتلایان به اختلال عملکرد معده ابداع کرده‌اند که می‌تواند نیاز به عمل جراحی را برطرف کند.در این روش با استفاده از تحریک الکتریکی معده می‌توان تأخیرتخلیه معده را در مبتلایان به تنبلی معده درمان کرد.

" گاستروپارزیس" یا " تنبلی معده" بیماری است که طی آن مدت زمان تخلیه ی معده به دلیل اختلال در عملکرد اعصاب معده طولانی می‌شود.به دنبال تخلیه دیر معده شخص دچار تهوع، استفراغ، سوزش سردل و درد می‌شود.

دانشمندان دانشکده کک در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در لُس آنجلس، 29بیمار مبتلا به نوع ناتوان کننده این بیماری را که برای جراحی و خارج ساختن کامل معده به بیمارستان آمده بودند، مورد بررسی قرار دادند و دستگاه محرک معده با جریان الکتریکی در بدن آنها کاشته شد. این وسیله نشانه‌های بیماری را درمان می‌کند و بیمار بدون خارج ساختن معده می‌تواند دقیقاً مانند یک فرد سالم از طریق دهان غذا بخورد. وزن بیمار افزایش می‌یابد، تعداد دفعات تخلیه معده افزایش یافته و زمان تخلیه معده کم می‌شود. این روش درمانی به راحتی می‌تواند جایگزین عمل جراحی برای خارج ساختن معده شود.

از این روش می‌توان در سه گروه از بیماران بهره برد:

1- بیمارانی که به درمان‌های دارویی پاسخ نمی‌دهند.

2- بیمارانی که به‌دلیل اختلال فعالیت معده و فشار معده و درد ناشی از اتساع آن، دچار اختلال در ضربان قلب می‌شوند.

3- بیمارانی که دچار عوارض بیماری، مانند سوءتغذیه هستند.

در ادامه مطلب تصاویری از معده در انتظار شماست و نظراتتون رو غورت ندین
http://www.trialsightmedia.com/exhibit_store/images/stomach.jpg

http://www.ab.ust.hk/hseo/sftywise/200906/stomach1.bmp

http://faculty.orangecoastcollege.edu/mperkins/zoo-review/rat-abdomen/files/stomach-lbl.jpg

پیشنهاد میکنم که فقط بر و بچ تجربی دو تا عکس پائین رو ببینن

http://biology.clc.uc.edu/fankhauser/Labs/Anatomy_&_Physiology/A&P202/Endocrine_System/Organ_jpgs/abdomen_undissected_P2260091lbd.JPG


http://courses.washington.edu/chordate/453photos/gut_photos/rabbit_stomach.jpg

https://www.storesonlinepro.com/files/2393246/uploaded/Stomach%20(blue).jpg

http://iheartguts.com/shop/images/medium/stomach-plush_med.jpg

این هم حسن ختام


طبقه بندی: بدن، 
برچسب ها: معده، عملکرد معده، بیماری تنبلی معده، آناتومی معده،  
[ شنبه 19 تیر 1389 ] [ 06:57 ب.ظ ] [ S.R ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام دوستان منS.R (صالح رئوفی)
این وبلاگ نگاهی صمیمانه و رنگی به درست زیست شناسی دارد.
ز ی س ت یعنی زندگی, درسی که پرده اسرار را می گشاید.چه لذت بخش است که بدونی در پس هر نفسی چه چیزی نهفته است.وبلاگ ما وبلاگی است برای همه در هر رشته ای و در ستایش زیست شناسی.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • آسمان
  • بک لینک
  • ویندوز سون