تبلیغات
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
Lets get green 
قالب وبلاگ
نویسندگان
                    http://www.realage.com.tr/tr/images/galeri/tnhkwifoivvs099rwaxq.jpg

Z-A:سلام به همه ی دوست داران زیست شناسی حالا چه مربوط به سلول ها چه مربوط به جانوران و چه گیاهان باشه در این پست میخواهم در مورد جینسینگ گیاهی دارویی که عامل واقعا سود آوری برای کشور های شرق دور است (شاید در سریال هایی مثل یانگوم شاید باهاش آشنا شده باشین) صحبت کنم.

 استفاده از داروهای گیاهی دیدگاهی است که امروزه در درمان و حفظ سلامتی تأکید بسیار بر آن است مردمان مشرق زمین به ویژه ایرانیان از دیرباز به خواص معجزه آسای گیاهان داروئی پی برده و بسیاری از بیماری های خود را با استفاده از این گیاهان درمان می کردند. شناخت و ویژگی های این گیاهان نیز سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.

از سومر و مصر باستان نیز کتاب هائی به دست آمده است که نشان می دهد با خواص گیاهان داروئی آشنائی داشته اند در مصر در کنار مومیائی های مانده از هزاران سال پیش موادی به دست آمده است که نشان می دهد مصری ها افزون بر بهره گیری از گیاهان به هنگام حیات، مقداری هم در کنار مردگان می گذاشته اند تا در آن دنیا نیز بی توشه نمانند.

نخستین کرم پوست را فیزیک دانی یونانی به نام گالن در قرن دوم میلادی تهیه کرد او از ترکیب نوعی روغن گیاهی با مقداری آب و موم زنبور عسل ماده ای به دست آورد که به پوست خنکی و لطافت می بخشید این کرم قرن ها مورد استفاده بود و امروزه نیز با اندک تفاوتی ساخته می شود و به مصرف می رسد.

بنابراین به نظر می رسد از دیرباز اکثر مردم جهان با فواید گیاهان آشنائی داشته اند علاوه بر مصرف به کشت و فرآوری آنها هم می پرداخته اند و با تولید داروهای شیمیائی کم کم می رفت که این فرهنگ به فراموشی سپرده شود. (مواد شیمیائی داروها به بدن انسان صدماتی زده و اثرات نامطلوبی به بار آورده است و همین امر باعث شده است که مردم از آنها روی گردان شده و به طرف داروهای گیاهی علاقه بیشتر نشان دهند و بدین جهت کارخانجات داروئی تلاش خود را صرف تهیه داروهای گیاهی نموده اند). ”مجله سازمان بهداشتی جهانی ژوئیه ۱۹۷۸“.

ما امروزه ضرورت ایجاب می نماید که ما با زنده نگاه داشتن این فرهنگ و ترویج آن به کشت و فرآوری انواع گیاهان داروئی بپردازیم و هر چند تکنیک اسانس گیری به روش تقطیر در مشرق زمین به خصوص در مصر، ایران و هندوستان پی ریزی و اجر شد ولی همانند زمینه های دیگر کوشش بشری این کوشش ها نیز در غرب توسعه و تکامل یافت و کشور هائی که پیشرو این صنعت در دنیا بودند در همان حد ابتدائی باقی ماندند.

در زمینه کشت با توجه به برداشت بی رویه از رویشگاه های اصلی امروزه گونه های مختلفی از این گیاهان در خطر انقراض قرار گرفته اند می طلبد که با کوشش مضاعف به کشت و مراقبت از عرصه های طبیعی این گیاهان بپردازیم. و در کنار این امور به کشت سایر گونه ها که بومی سرزمین ما نیست بپردازیم تا با ترویج فرهنگ مصرف گیاهان داروئی مراقبت های اولیه بهداشتی را رعایت کرده باشیم. (شاید ۸۰ درصد از جمعیت دنیا برای مراقبت های اولیه بهداشتی ترجیح می دهند تا از عصاره گیاهان یا ماده مؤثر آنها را مصرف نمایند). ”مجله سازمان بهداشت جهانی ژوئیه ۱۹۷۸“.

خوشبختانه به علت شرایط اقلیمی مناسب و سایر فاکتورهای خاص جغرافیائی دیگر گیاهان متنوع و زیادی در بیشتر مناطق ایران می رویند که اکثر آنها خواص درمانی مهمی را دارا می باشند و با اضافه کردن بعضی گیاهان دیگر به این مجموعه می توان از تنوع و پتانسیل بیشتری بهره جست. امروزه بعضی گیاهان مورد تأیید بهداشت جهانی World Health Organtsation معرفی و مصرف آنها را مورد تأکید قرار داده است که یکی از این گونه ها گیاه داروئی جینسینگ (ginseng) (گیاه داروئی مورد تأیید ”WHO“) است. با جمع آوری اطلاعات در جهت تشخیص استعداد اکوسیستم ها و انطباق های اکولوژیکی می توان به کشت این گونه پرداخت که در مناطقی از کره، چین، ژاپن، آمریکا و کانادا می روید. اکثر رویشگاه های این گیاه بین ۳۰ درجه تا ۴۰ درجه عرض جغرافیائی می باشد. به نظر می آید رویشگاه اصلی این گیاه کره می باشد. کره چهار فصل آن کاملاً متمایز و آب و هوائی بس متنوع دارد. بهار (مارس، آوریل، مه) تابستان (ژوئن، ژوئیه، اوت) پائیز (سپتامبر، اکتبر، نوامبر) زمستان (دسامبر، ژانویه، فوریه) از مشخصات اقلیمی کره می توان زمستان سرد و خشک با آسمانی باز و تابستانی داغ ـ مرطوب توأم با رگبار را نام برد. اختلاف درجه حرارت از ۱۰ درجه فارنهایت (منهای ۲/۱۲ سانتی گراد) در زمستان به ۹۸ درجه فارنهایت (۷/۳۶ سانتی گراد) در تابستان می رسد. در جنوب زمستان معمولاً به اندازه شمال سخت نیست.

بنابراین با توجه به تشابهات آب، هوائی و اقلیمی و از طرف دیگر با توسعه علم کشاورزی می توان امیدوار بود که با جدیت و پشتکار کلکسیونی از انواع گیاهان داروئی را در ایران به ثمر رساند و یک بار دیگر از پیشگامان کشت و صنعت و مروج فرهنگ مصرف گیاهان داروئی باشیم.

(از ۱۲۶ هزار نوع داروی مجاز به فروش در آلمان ۹۰ هزار نوع آن دارای منشأ گیاهی هستند. اکنون در تهیه غذاهای تجاری، داروها و مواد آرایشی تقریباً ۵۰۰ هزار نوع اجزاء ترکیبی به کار می رود بعضی از این اجزاء ترکیبی فقط با روش شیمیائی از مواد طبیعی به دست می آید و بقیه به صورت عصاره از گیاهان تهیه می شوند). ”مجله سازمان بهداشت جهانی ژوئیه ۱۹۷۸“.

● مبدأ insam کره ای (korea insam)

ginseng کره ای، یک گیاه داروئی است که به طور طبیعی تنها در سه منطقه وجود دارد. کره (۱/۷ ـ ۴۳/۳۳)، منچوری (۴۳ـ۴۷) و ایالت لیتورال سیبری، به دلیل این که این گیاه برای رشد خود به شرایط سخت و دقیق نیاز دارد. شبه جزیره کره بهترین مکان برای رشد جنسینگ است. کره دارای دمای مناسب، باران های زیاد در تابستان، سرمای مناسب در زمستان و غیره است.

ارزش جنسینگ کره ای از قرن چهارم قبل از میلاد در جهان شناخته شده بود. در آن دوره تاریخ کتاب هائی در اثبات جنسینگ به عنوان یک داروی ضروری داروئی مقوی برای طول عمر نوشته شدند. (۳۳ ـ ۴۸) سال قبل از میلاد مسیح در کتاب تفسیر خلقت نوشته shiyou جنسینگ اولین بار به عنوان داروی مقوی لقب گرفت. فراتر از آن در قدیمی ترین کتاب داروئی چینی ching - Tsao - shen Nung pen در مورد کیفیت و مناطق مناسب برای تولید و تأثیرات داروئی جنسینگ شرح داده شد و نشان داده شد که جنسینگ با کیفیت بالا اغلب متعلق به کره (Kokuryo) است. گیاه شناس روسی (A.meyer) در سال ۱۸۳۴ آن را پاناکس جنسینگ نامید. پاناکس به معنای شفای همه در یونان (پان pan به معنای همه و Axos به معنای شفا دادن و بهبود دادن است. بنابراین جنسینگ واقعی یعنی جنسینگ کره ای.

● شکل Korea insam

جنسینگ کره ای یک ریشه است که شامل ساقه زیرزمینی (ریزوم)، ریشه اصلی و ریشه های فرعی که هر کدام تعداد بسیار زیادی ریشه های نازک و مو مانند در اطراف آن گسترده شده است می گردد. زمانی که ریشه ها توسعه می یابند شکل Korea insam یک پروسه تغییر را تحمل می کند. در اولین سال کاشتن، ۱۷ ماه طول می کشد که (۴ تا ۶ ماه پروسه انتظار قد کشیدن، ۱۷ ـ ۹ ماه بی گوشت شدن و باریک شدن) به گیاهی که از تخم روئیده تبدیل گردد که ریشه های زیادی دارد. این ریشه ها در پروسه انتقال گیاه در سال دوم کاشتن کنده می شوند. ریشه های فرعی جدید شروع به توسعه یافتن می کنند. در سال سوم کاشتن طول ریش اصلی و تعدادی از ریشه های فرعی مشخص می شود. در سال های چهارم و پنجم ریش اصلی بی گوشت شده و ریشه های فرعی بسیار نازک کاملاً رشد می کنند تا فرم نهائی و اصلی ریشه های جنسینگ را شکل دهند.

جنسینگ ۶ ساله که برای ساختن جنسینگ قرمز مورد استفاده قرار می گیرد. دارای ریشه ای با طول ۷ ـ ۱۰ سانتی متر (قطر: ۳ـ۲ سانتی متر) با چند ریشه فرعی و یک دانه ریزوم بزرگ است. وزن کلی آن حدود ۴۰ تا ۱۲۰ گرم (در برخی موارد حتی تا ۳۰۰ گرم) و طول آن حدود ۳۴ سانتی متر می گردد. برای سال هفتم و بیشتر رشد آنها بسیار آهسته و کند می گردد و شکل مریض و بیمار گونه، پوستی چوبی پیدا می کند. رشد بیشتر آنها (بیش از ۶ سال) باعث سفید شدن و سوراخ شدن داخل گیاه بعد از پردازش می گردد.

● رشد insam کره ای

برای جنسینگ با بهترین کیفیت، مراقبت های ویژه در پرورش دادن از زمان کاشتن یا برداشت محصول باید به عمل آید. پرورش جنسینگ کاملاً با پرورش دیگر محصولات متفاوت است. اگر جنسینگ پرورش داده شد دیگر تا حداقل ۱۵ سال در همان زمین امکان پرورش مجدد جنسینگ وجود ندارد. زمین کشت باید به دقت انتخاب گردد زیرا محصول به دست آمده به طبیعت و ماهیت خاک و وضع طبیعی زمین بستگی دارد.

به منظور مهیا نمودن شرایط بهینه رشد جنسینگ وحشی، خاک مناسب باید انتخاب گردد و برای یک یا دو سال (Gompost) کود داده شود. انتخاب بهترین دانه از بهترین محصول جنسینگ و بعد انتقال و جابه جائی بهترین گیاه روئیده شده لازمه حصول به بهترین جنسینگ است.

جنسینگ کره ای باید زیر سایه بدون استفاده از هیچ کود شیمیائی رشد کند. به طور خلاطه پرورش جنسینگ پروسه ساختاری است که کشاورزی ارگانیک سنتی را حفظ می کند. جنسینگ در ردیف هائی که به وسیله قطب نما رو به شمال شرق تنظیم شده اند رشد می کنند. سایه بالای سر به خاطر حفاظت گیاهان از تابش مستقیم خورشید قرار داده می شود. رشد هرچه بیشتر و بزرگ تر شدن تا زمانی که با ساقه زیرزمینی، ریشه اصلی در ریشه های فرعی در توازن باشد اهمیت کلیدی دارد.

                         http://www.taipio.com/admin/pic/200993114713227.jpg

● پردازش Korea Insam

به ریشه های جنسینگی که مستقیماً از زمین بدون هیچ پردازشی برداشت می شود جنسینگ تازه گویند. جنسینگ تازه محتوی آب زیادی است (حدود ۷۵%) که همین مسئله نگهداری جنسینگ تازه را بیش از یک هفته دشوار می سازد. به خصوص این که جنسینگ تازه مستعد فساد و انحلال در ضمن پخش شدن و توزیع شدن می باشد. بنابراین برای تسهیل در نگهداری و گسترش مدت ذخیره سازی جنسینگ در معرض پروسه های آب گیری و خشکاندن قرار می گیرد. ریشه های جنسینگ بر طبق انواع مختلف پروسه های خشکاندن نام های متفاوتی می گیرند.

● جنسینگ سفید

جنسینگ تازه پوست کنده شده که با نور خورشید یا به وسیله هوای داغ بدون استفاده از هیچ نوعی بخار خشک شده باشد جنسینگ سفید نام دارد. جنسینگ سفید به جنسینگ صاف، جنسینگ نیمه خمیده و جنسینگ خمیده بر طبق شکل نهائی آنها بعد از مرحله خشکاندن تقسیم می گردد. جنسینگ صافت شکل اصلی مزرعه را حفظ کرده و فقط پوست کنده شده، جنسینگ نمیه خمیده با خمیده شدن ریشه ها به سمت بالا به طوری که طول کلی آن حدود نصف طول جنسینگ اصلی می گردد ایجاد می شود. جنسینگ خمیده با برگشتن تمامی طول ریشه جنسینگ در شکل دایره ای مانند قبل از خشکیدن ایجاد می گردد.

● جنسینگ قرمز

جنسینگ قرمز نوعی است که قبل از خشکاندن چه با بخار چه با گرما پوست کنده نمی شود. جنسینگ کره ای قرمز بر طبق استحکام ساقه زیرزمینی نسبت به ریشه های اصلی به ریشه های فرعی، رنگ، ویژگی های بافت و نسج آنها و غیره به Sam, chunsam-Ji-sam, yang تقسیم می شوند. در پروسه بخار زدن، نشاسته جنسینگ ژلاتینه می شود که باعث افزایش در ساپونین و فعال شدن اجزاء ترکیبی مؤثر آن می گردد. علی رغم این که شکل و رنگ جنسینگ کره ای به دلیل استفاده از پردازش های مختلف (مثل خشکاندن با بخار و ...) با یکدیگر فرق می کنند و فرق کلی در اجزاء ترکیبی آن دارند، خاصیت کلی آنها و ویژگی های ممتاز هر نوع، در جهان جزء بهترین است.

● Taegusam

جنسینگ تازه ای که در معرض بخار آب جوش قرار داده شود و یا کمی می جوشد و سپس خشکانیده می شود Taekul-sam نام دارد.

هیچ نوع از روش های پردازش گرم کردن آن در قدیم وجود نداشته است. اخیراً با ظهور تکنولوژی های جدید پردازش غنا، روش های استفاده از مایکرو، جداسازی و یا سیستم های فشار بالا در پردازش ریشه های جنسینگ مورد استفاده قرار می گیرد.

● شتاب دادن فعالیت های مغز با Korea insam

طی تعدادی از آزمایش ها آشکار شده است که عصاره Korea insam و عناصر ساپوتین آن قادر به افزایش و توسعه فعالیت های ذهنی به وسیله ارتقاء و بهبود عملکرد یادگیری و بهبود دادن حافظه است.

آزمون های بالینی انسان ها با insam کره ای، یک بهبود در کارائی اعمال ذهنی و عقلی را به اثبات رسانده است. ترکیبی از Ginlobiloba (شناخته شده در مؤثر بودن در بهبود حافظه و توانائی های یادگیری را نشان داده اند).

حتی اثبات شده است که داروهای گیاهی حاوی Korea insam حافظه را احیاء می کنند هر چند به واسطه الکل یا فراموشی (شامل موا مخدر) حافظه را از دست رفته باشد. هم چنین اثبات شده است که جنسینگ کره ای حافظه شناسائی فاصله ای در موش ها را بهبود می دهد.

دکتر petkov از مؤسسه تحقیقات فیزیولوژی بلغارستان، و پروفسور J.s.oh از دانشگاه ملی، سئول به این نتیجه رسیده اند که جنسینگ قرمز فعالیت های مغزی را به کار می گیرد و با کنترل انتخابی مکانیسم مقاومت و تسکین و آرامش باعث ثبات روانی می گردد.

ساپونین پرتوناکسیدیول (protopanaxadiol): تسکین و فرو نشاندن CNS

ساپونین پرتوپاناکسیدیول (protopanaxadiol): القاء CNS

در سمینار بین المللی جنسینگ کره در دانشگاه توکیو در آوریل ۱۹۸۹ برگزار شد دکتر petkov از مؤسسه تحقیقات فیزیولوژی بلغارستان در گزارش خود با عنوان ”جنسینگ و مغز“ بیان کرد که: ”جنسینگ قرمز کره ای در خنثی کردن و بی اثر کردن فراموشی هائی که به طور مصنوعی در موش ها ایجاد شده بود و حافظه از دست رفته در موش های پیر (۲۴ـ۲۲ ماهه) بسیار مؤثر است و باعث بهبود حافظه و ارتقاء توانائی های یادگیری می گردد.

پروفسور Saito از دانشگاه توکیو، در تحقیق خود که مشابه مطالعه دکتر petvok بود بیان نمود که جنسینگ قرمز کره ای در به کارگیری مخالفت مغز مؤثر است. به ویژه او گزارش کرد که عصاره جنسینگ و ginsenaside Rgl, Rbi توانائی فرو نشاندن و رفع ناتوانی جنسی و عدم توانائی یادگیری در حیواناتی که از فشارهای مزمن رنج می برند را دارد. بنابراین گزارش به طور آشکار نشان داد که جنسینگ قرمز کره ای نه تنها از زوال فعالیت های مغز جلوگیری می کند بلکه سلول های مغز را بر می انگیزاند.

● برتری Insam کره ای

Insam کره ای نه تنها یک گونه ای متفاوت از جنسینگ آمریکائی یا جنسینگ Sanehi چینی است بلکه آن هم چنین در یک محیط جغرافیائی مطلوب و بهینه با آب و هوا ـ شرایط مناسب برای رشد جنسینگ با بالاترین کیفیت رشد کرده است. پهنای جغرافیائی که در آن اکثریت کشت جنسینگ کره ای انجام می شود بین ۳۶ تا ۳۸ درجه شمالی است جائی که دوره رشد و رویش (۱۸۰ روز)، در آن طولانی تر از دیگر مناطق (۱۲۰ ـ ۱۳۰ روز) است. این طولانی تر شدن زمان رشد برای سفت تر شدن و متراکم تر شدن بافت درونی و حفظ و مزه و بوی طبیعی سودمند است.

● ویژگی های جنسینگ از مناطق مختلف

جنسینگ خودزا در ژاپن (ریشه خیزران شکل) در مناطق جنوبی چین (ایالت های yunnan, chinaghi) (شکل هویج کوچک).

در آمریکا و کانادا می روید (شکل ستونی)

در کره می روید (شکل بدن انسان)

تأثیرات داروئی insam کره ای (از دید چینی ها) طبق hongeo tanxuez (داروساز گیاهی چینی) ”جنسینگ دارای توانائی تقویت قدرت بدنی، تنظیم شرایط و عملکرد طحال و آسودگی از فشارهای قلبی را دارد“.

”Sennong Bencaojing“ اعلام کرد که جنسینگ یک داروی ابتدائی برای تقویت و نیرو بخشیدن ۵ عضو داخلی (جگر، قلب، شش ها، کلیه و طحال) است و باعث می شود که آرامش در انسان ایجاد گردد، علت به وجود آمدن بیماری در این ۵ عضو داخلی را مرتفع می سازد، دید چشم را بهبود بخشیده و یادگیری را آسان تر و سریع تر می کند، به قلب قوت داده و سبب طول عمر می گردد. البته اگر برای دوره پیوسته مصرف گردد.

”Bencao Gangmu“ خاصیت ها و اثرات بیشتری برای جنسینگ بیان می کند. تئوری او امروزه به طور گسترده ای نشانه های بالینی بیماری با استفاده از جنسینگ کاربرد دارد. اثرات و کاربردهای جنسینگ اکنون در بسیاری از مجلات داروئی آسیائی شرح داده می شود. که تنها جنسینگ را به عنوان یکی از داروهای اصلی که نقش عمده ای در نسخه ها ایفا می کند طبقه بندی می کنند.

یک داروی بزرگ و عمده یک داروی گیاهی است که مردم اغلب در شرایط عادی برای صیانت و حفاظت از خودشان از بیماری های محتمل استفاده می کنند و به وسیله آن سلامتی خود را حفظ می کنند. این گیاه عاری از مسمومیت زائی و یا خطر است حتی اگر به مقدار زیادی و یا در طی دوره بسیار طولانی مصرف گردد.

اثرات صیانتی و بهبود دادنی Insam بر بیماری های مربوط به سالخوردگان

▪ سرطان را بهبود بخشیده و از ابتلا آن جلوگیری می کند.

▪ دیابت را بهبود بخشیده و مانع ابتلا به آن می شود.

▪ تصلب شرائین را بهبود بخشیده و مانع از به وجود آمدن آن می شود.

▪ فشار خون را تنظیم می کند.

insam کره ای برای بهبود به اثرات anti-lipolytic که با علائم بیماری دیابت همراه است از تجزیه و فروپاشی انسولین جلوگیری می کند. ساپونین (Saponin) خانواده تریول (triol) در جنسینگ سفید کم و بیش از مبتلا شدن به بیماری دیابت نوع ۱ جلوگیری می کند. به عبارت دیگر ساپونین خانواده دیول (diol) در جنیسینگ سفید مبتلا شدن به دیابت نوع اول را به تأخیر انداخته و به میزان زیادی نرخ ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد. هم چنین از تراوش و نفوذ سمفوسیت به داخل لوزالمعده جلوگیری می کند.

ساپونین جنسینگ سفید (نوع ginseniside-Re۲) دفع آلبومین لگن را متوقف می کند. هم چنین از هر افزایشی در وزن کلیه ها و بزرگ شدن غدد کلیوی جلوگیری می کند.

بنابراین، insam کره ای در تاریخ به عنوان یک دارو برای درمان دیابت استفاده می شده و اکنون نیز به طور گسترد ه ای از آن به عنوان داروی درمان دیابت و داروئی برای جلوگیری از آن استفاده می گردد.

پروفسور S.cho از دانشگاه ملی Kyungbuk در کره، پروفسور Okuba از دانشگاه Ehime ژاپن، دکتر yamamat از بیمارستان Nasei در ژاپن و دکتر yoshida از بیمارستان yawatahama Mvnicipod در ژاپن هر کدام نتایج مطالعات بالینی خود را گزارش کردند که نشان می داد با استفاده از جنسینگ قرمز میزان قند خون در بیماران دیابتی می تواند پائین آورده شود و داروهای انسولینی کاهش داده شود. به خصوص آنها گزارش کردند که علائم خاص بیماری دیابت مثل سرگیجه، درد شانه، تشنگی، خستگی، تمام بدن و احساس سنگینی در سر به طور قابل ملاحظه ای بهبود و کاهش یافته اند.

● بهبود سلامتی و insam کره ای

▪ از کبد محافظت می کند و بیماری های آن را بهبود می بخشد.

▪ سبب حفظ و هماهنگی وظایف فیزیکی بدن می گردد.

▪ افسردگی را تسکین می دهد.

▪ نیرو و قدرت می آورد.

▪ با پروسه پیر شدن مبارزه می کند.

▪ در تسکین به استرس مؤثر است.

▪ سبب بهبود و مانع از مبتلا شدن به کمر درد می گردد.

▪ در بهبود faligae کمک می کند.

▪ سیستم گردش خون را بهبود می بخشد.

▪ سبب بهبودی و مانع از ابتلا به فراموشی می گردد.

▪ سیستم مصونیت از واگیر را تقویت می کند.

▪ homeostatis (هومستاتیس) عملکرد فیزیکی را حفظ می کند.

دکتر I.I.Breknmann یک دانشمند روسی بیان می کند که فعالیت های داروشناختی جنسینگ قرمز کره ای به نسبت سبک است برخلاف داروهای ترکیبی، این گیاه بر مکانیزم های کنترل بدن عمل کرده و تنظیم فعالیت های کنترل بدن عمل کرده و تنظیم فعالیت های ژن ها و هوستاتیس فعالیت های فیزیکی را حفظ می کند.

تأثیر زیر بنائی داروئی insam کره ای این است که توان و ظرفیت دوام و ایستادگی در داخل یک ارگانیزم را ارتقاء می دهد.

▪ توانائی ایستادگی و دوام یک ارگانیزم برای تقویت کردن عملکردهای آن را بالا می برد.

▪ فشار خون افراد دیابتی را پائین می آورد و عملکرد ذهنی و فیزیکی را برای حفظ هومستاسیس homeostasis عملکردهای فیزیکی بهبود می بخشد.

▪ پایداری و ایستادگی را ارتقاء می دهد.

▪ در مقابل تکثیر ویروس ایدز مقاومت می کند.

▪ در مقابل رادیواکتیو مقاومت می کند.

▪ افراد معتاد به مشروبات را به خوردن آن بی رغبت می کند.

در به کارگیری Insam کره ای بر ضد آسیب های رادیواکتیو اثبات شده است که این گیاه وزن طحال را افزایش داده و homoteikon را بهبود می بخشد مهمترین و با ارزش ترین فاکتوری که از آسیب های رادیواکتیو توسط این گیاه بهبود داده می شود، بهبود پلاکت های خون است. به لحاظ بالینی استفاده یک ماهه از ساپونین در بیماران سرطان سینه که در هنگام مواجهه با رادیواکتیو شدید، تب شدید می کردند، علائم مثبت از خود نشان داد مثل قطع تب، افزایش اشتها، افزایش تعداد گلبول های سفید خون و طبیعی شدن homoteikon.

دکتر awaz Yone از مرکز رادیواکتیو اساکا به طور گسترده ای در مورد اثرات مثبت و نیروبخش جنسینگ کره ای قرمز بر مغز استخوان هائی که به خاطر رادیواکتیو دچار آسیب شده بودند مطالعاتی انجام داد.

او از عصاره جنسینگ قرمز کره ای بر حیواناتی که مغز استخوان آنها به واسطه استفاده کشنده از رادیواکتیو آسیب دیده بود استفاده کرد و اثر مقوی و نیروبخش این گیاه بر تعداد گلبول های قرمز خون و پلاکت ها اثبات نمود.

به علاوه دکتر awaz Yone و شریکان او با تجزیه یک تکه از عصار جنسینگ قرمز دریافتند که (در تجربیات حیوانات) این تکه در بهبود آسیب های رادیواکتیو تسریع می بخشد، آنها سپس بیان کردند که جنسینگ مهمترین ماده در ارتقاء صیانت از آسیب های ناشی از پرتوهای رادیواکتیو است و تاکنون هیچ ماده دیگری که به اندازه جنسینگ در حفاظت از رادیواکتیو مؤثر باشد کشف نشده است.

● اجزاء داروئی insam کره ای

اجزاء عمومی (ginsing saponine) ساپونین جنسینگ

پلی ساکارید اسیدی

ترکیبات پلی اکتیلن poly phenol ترکیبات پلی فنول

●ساپونین جنسینگ

اولین چیزی که با فکر کردن در مورد Insam کره ای به ذهن متبادر می گردد ساپونین است. Korea insam شامل انواع مختلف ساپونین است (غنی ترین است) ترکیب آنها آن چنان خوب و عالی است که هیچ گیاه دیگر از خانواده پاناکس حتی نزدیک آن قرار نمی گیرد به هر حال حدود سی (۳۰) نوع ساپونین (که به آنها ginseniside گفته می شود) در آن شناخته شده اند. که این ginsenisideها طبق ویژگی های ساختاری و اثرات مختلف داروئی آنها به سه دسته دیول، تریول (triol) و اولینان oleanane تقسیم می شوند. میزان ساپونین موجود در جنسینگ هائی که در مناطقی غیر از کره می رویند بیشتر از نوع کره ای آن Korea insam است ولی تعداد ساپونین های موجود در آنها به ۴ تا ۱۵ نوع محدود می شوند که نتیجه آن تأثیرات بسیار کمتر داروئی این جنسینگ ها در مقایسه با insam کره ای است. (جنسینگ های کره ای چون انواع ساپونین بیشتری دارند در نتیجه تأثیرات داروئی آنها بیشتر است).

ساپونین های ginseniside-malonyl مثل MG-Rbi, MG-RD, MGRb۲ مخصوص جنسینگ سفید هستند. جنسینگ قرمز ساپونین هائی چون G-RSI, G۰ph۲,H-r۴, G-RS۲ را شامل می شود.

منبع:سایت آفتاب

  

http://www.bonsai-info.net/baumschule/bilder/ficus-macro-1.jpg

جینسینگ کره ای

http://genkodj.com/yahoo_site_admin/assets/images/ficusmicrocarpaginseng_1.12851755.jpg

جینسینگ کره ای

http://www.crystalyouth.co.za/Images/Herbs/ginseng.gif


فکر کنم دیگه باید متوجه شباهت کوچیکش با حالت بدن انسان شده باشید

http://www.wpr.org/news/images/ginseng02.jpg

http://ncmuseumofhistory.org/exhibits/healthandhealing/elements/media/event-media/Ginseng.jpg

http://ongvove.files.wordpress.com/2009/03/ginseng-full1.jpg

http://www.dcnr.state.pa.us/Forestry/wildplant/images/ginseng_id_10.jpg

http://www.orientspiration.com/inc/files/Image/lemon%20grass.jpg


یه فنجون چای جینسینگ میل دارید اون هم برای حسن ختامطبقه بندی: گیاه دون، 
برچسب ها: جینسینگ، خواص جینسینگ، گیاه جینسینگ،  
[ یکشنبه 20 تیر 1389 ] [ 01:11 ب.ظ ] [ S.R ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام دوستان منS.R (صالح رئوفی)
این وبلاگ نگاهی صمیمانه و رنگی به درست زیست شناسی دارد.
ز ی س ت یعنی زندگی, درسی که پرده اسرار را می گشاید.چه لذت بخش است که بدونی در پس هر نفسی چه چیزی نهفته است.وبلاگ ما وبلاگی است برای همه در هر رشته ای و در ستایش زیست شناسی.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • آسمان
  • بک لینک
  • ویندوز سون