تبلیغات
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
Lets get green 
قالب وبلاگ
نویسندگان
         http://www.sampashi.com/images/p011_1_00.jpg 

Z-A:سلام به همگی پست این دفعه درباره بیماری مالاریا است و بعد از اطلاع از اینکه این بیماری در جنوب کشور هنوز هم تا حدی رواج دارد به فکر فرستادنش افتادم

فناوری‌های نوین در خدمت تشخیص و درمان سریع بیماری‌ها
:


آیا می‌دانید هر سال نزدیك به 300 میلیون نفر به مالاریا مبتلا می‌شوند، یك میلیون نفر از مبتلایان جان خود را از دست می‌دهند و حدود 90 درصد مبتلایان به مالاریا در كشورهای آفریقایی زندگی می‌كنند؟ به گونه‌ای كه در این كشورها هر 30 ثانیه یك كودك مالاریایی تلف می‌شود.
این بیماری به صورت عفونت حاد در بیشتر موارد، وخیم و گاهی طولانی و با ویژگی‌های تب متناوب و لرز، كم‌خونی و بزرگی طحال و گاه با ویژگی‌های ساده یا كشنده دیگر خودنمایی می‌كند.اهمیت این بیماری به خاطر شیوع زیاد و مرگ‌و‌میر قابل توجه است.در واقع مالاریا مهم‌ترین بیماری انگلی و یكی از مسائل مهم بهداشتی تعدادی از كشورها بخصوص كشورهای گرمسیری دنیاست.آنچه در درمان مالاریا اهمیت دارد،شناسایی هر چه سریع تر بیماری است. در این خصوص محققان طی سال‌ها بتازگی شیوه‌های گوناگونی را ارائه كرده‌اند ولیكن اخیرا پژوهشگران انگلیسی مدعی شده‌اند به روشی جدید، با استفاده از haemozoin كه یك ماده پسمانده از انگل مالاریا در خون است می‌توانند ظرف كمتر از یك دقیقه دریابند كه فرد به مالاریا مبتلا شده است. دستیابی به‌این فناوری نوین بهانه‌ای شد تا ما گذری بر مالاریا و شیوه‌های ارائه شده تشخیصی و درمانی‌اش طی سال‌های اخیر داشته باشیم.

مالاریا چیست؟


مالاریای انسانی كه به نام‌های پالودیسم، تب حارَه‌ای، تب نوبه، تب و لرز، تب متناوب و تب جنگل هم نامیده می‌شود، یك بیماری عفونی خونی است كه توسط تك یاخته‌ای از جنس پلاسمودیوم ایجاد و توسط پشه‌های جنس آنوفل منتقل می‌شود.
علامت متداول بیماری، تب شدیدی است كه همراه با سایر علائم (لرز و عرق) به مدت 5 تا 8 ساعت ادامه دارد و سپس هر 2 یا 3 روز یكبار باز می‌گردد. حملات اولیه مالاریای حاد حداقل 2 هفته یا بیشتر طول می‌كشد و در اثر ابتلاهای مكرر و همراه با پیشرفت بیماری، كم‌خونی و بزرگی طحال ایجاد می‌شود كه در اكثر بیماران طی یك یا دو هفته بعد از حمله اولیه می‌توان آن را تشخیص داد. در صورتی كه عامل ابتلا انگل گونه فالسیپارم باشد، حتی می‌تواند منجر به مرگ شود. دوره نهفتگی بیماری به طور معمول از 9 تا 30 روز متفاوت است و ممكن است تا چندین ماه طول بكشد. گرچه گونه‌های پلاسمودیوم ویواكس در مناطق معین جغرافیایی دوره نهفته طولانی و بیشتر از 10 ماه دارند. یك یا 2 روز پیش از شروع علائم تعداد كمی انگل در گردش خون ظاهر می‌شوند سپس با افزایش تعداد انگل‌ها، علائم مختلف شروع به تظاهر می‌كنند كه عبارتند از سردرد، خستگی، دردهای مبهم در عضلات و استخوان‌ها و مفاصل، احساس لرز و تب كه به دلیل شبیه بودن علائم با بیماری‌های ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزآ بخصوص در مناطق غیرآندمیك تشخیص را بر مبنای این بیماری‌ها می‌گذارند. طی چند روز وقتی تعداد انگل‌ها در خون به حد كافی رسید، علائم مالاریا بروز می‌كند.به‌طور كلی انتقال مالاریا از دو طریق طبیعی ( انتقال از طریق نیش پشه آنوفل) و اكتسابی ( انتقال از طریق تلقیح) اتفاق می‌افتد. انتقال مالاریا از طریق تلقیحی شامل مواردی چون انتقال از طریق خون، پیوند اعضاء، مالاریا تراپی، هموتراپی، سرنگ‌آلوده، به صورت تصادفی (آلودگی شغلی) و از طریق مادر به جنین صورت می‌گیرد.
حال بد نیست گذری بر جدیدترین شیوه‌های درمان و تشخیص مالاریا داشته باشیم

       
http://www.corante.com/loom/archives/malaria%20cross-section.jpg    

شناسایی نوعی باكتری برای درمان مالاریا


چندی پیش گروهی از دانشمندان ایتالیایی در تحقیقات خود به‌این نتیجه دست یافتند كه به كمك نوعی اسلحه باكتریایی می‌توان بیماری مالاریا را شكست داد. این تحقیق برای اولین بار نشان می‌دهد كه نوعی میكروارگانیسم در پشه ماده آنوفل كه ناقل بیماری است، لانه گزینی می‌كند و می‌تواند مانع انتقال بیماری به انسان شود. همچنین محققان علوم پزشكی بتازگی اعلام كردند كه داروی جدید مقابله با بیماری مالاریا را ساخته‌اند كه اثرات مناسب در كنترل این بیماری دارد. این دارو به شكل شیاف مصرف می‌شود و قادر است انگل مالاریا را به سرعت از پای در آورد.از سوی دیگر دانشمندان كشف كرده‌اند كه با كنترل نوعی پروتئین می‌توان بر بیماری مالاریا غلبه كرد.در واقع این نوع پروتئین به انگل بیماری مالاریا در حمله سلول‌های خون كمك می‌كند. پس با كنترل این پروتئین در انگل‌های لوله بیماری مالاریا می‌توان از پیشرفت این بیماری در بدن جلوگیری كرد.
علاوه بر این تحقیقات در خبرها آمده بود كه آزمایش‌های مقدماتی تست واكسن ضد مالاریا روی كودكان آفریقایی 2 تا 4 سال با موفقیت انجام شده و نشان داده است ‌این واكسن می‌تواند تا 65 درصد خطر ابتلا به مالاریا را كاهش دهد.دانشمندان امیدوارند عرضه تجاری این واكسن بتواند تا حد چشمگیری از ابتلا به این بیماری پیشگیری كند.این خبر جالب را هم بشنوید و آن این‌كه گروهی از دانمشندان آفریقایی در بررسی‌های خود نشان دادند نوعی ماهی ساكن رود نیل می‌تواند به عنوان یك سلاح بیولوژیكی در مقابل بیماری مالاریا مورد استفاده گیرد. این تحقیقات نشان می‌دهد ماهی تیلاپیا كه ساكن رودخانه نیل است و در آب‌های كنیا نیز یافت می‌شود، می‌تواند به عنوان یك اسلحه بیولوژیكی مطمئن در مبارزه با مالاریا در بخش غربی این كشور مورد استفاده قرار گیرد.

سریع‌ترین روش تشخیص


پژوهشگران انگلیسی به روشی جدید، سریع‌تر و ارزان‌تر از روش‌های قبلی برای آزمایش و تشخیص بیماری مالاریا دست یافتند. در این تكنیك كه طراحی آن به مدت 2 سال و با بودجه اتحادیه اروپایی صورت گرفته از فناوری مغناطیس نور (MOT) بهره گرفته شده است. این فناوری برای تشخیص haemozoin استفاده می‌شود كه یك ماده پسمانده از انگل مالاریا در خون است.این روش جدید به دلیل شناسایی دقیق‌تر در نمونه‌های اندكی خونی نسبت به روش‌های قبلی تست مالاریا ارجحیت دارد. با این روش، متخصصان می‌توانند ظرف كمتر از یك دقیقه دریابند فرد به مالاریا مبتلا یا سالم است.این پژوهشگران از دانشگاه اكستر خاطرنشان كردند كه نتایج اولیه به‌دست آمده از این وسیله جدید بسیار امیدواركننده و شگفت‌انگیز است.

پشه‌های مقاوم


دانشمندان با استفاده از دستكاری ژنتیكی، موفق به تولید پشه‌ای شده‌اند كه در برابر انگل مالاریا مقاوم بوده و در مقایسه با حشرات ناقل بیماری مالاریا شانس بیشتری برای زنده ماندن دارد.با این موفقیت، استراتژی كنترل بیماری مالاریا تحرك تازه‌ای پیدا می‌كند و این امیدواری پیدا می‌شود كه تكثیر حشره‌ای كه در ژنش دستكاری شده بتواند به ریشه كن كردن بیماری مالاریا كمك كند. حشره مورد بحث دارای ژنی است كه از آلوده شدن به انگل‌های مالاریا جلوگیری می‌كند. پشه‌هایی كه دارای این مزیت هستند، گونه برتر محسوب می‌شوند و از پشه‌های دیگر كه ناقل انگل مالاریا هستند قوی‌تر و مقاوم‌تر خواهند بود.البته پژوهشگران هشدار می‌دهند كه مطالعات آنها در مراحل اولیه است و ممكن است 10 سال طول بكشد تا بتوان حشره جدید را وارد محیط زیست كرد.

نظراتتان مفید واقع خوهد شد.
http://weyoblog.com/wp-content/gallery/bad-air/66-22-tyrec-a-010.jpg

فردی دارای بیماری مالاریا

http://topnews.in/health/files/Malaria_3.jpg

پشه مالاریا

https://istgeography.wikispaces.com/file/view/MH_L1_facts_map.gif

کشورهایی که هنوز هم مالاریا قربانی میدهد

http://www.sciencedaily.com/images/2010/02/100203131405.jpg

 http://www.zmescience.com/wp-content/uploads/2009/05/malaria-red.jpg

http://www.hlasek.com/foto/culex_pipiens_dd2787.jpg
طبقه بندی: بیماری ها، 
برچسب ها: بیماری مالاریا، عامل بیماری مالاریا، درمان مالاریا،  
[ یکشنبه 20 تیر 1389 ] [ 10:56 ب.ظ ] [ S.R ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام دوستان منS.R (صالح رئوفی)
این وبلاگ نگاهی صمیمانه و رنگی به درست زیست شناسی دارد.
ز ی س ت یعنی زندگی, درسی که پرده اسرار را می گشاید.چه لذت بخش است که بدونی در پس هر نفسی چه چیزی نهفته است.وبلاگ ما وبلاگی است برای همه در هر رشته ای و در ستایش زیست شناسی.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • آسمان
  • بک لینک
  • ویندوز سون