تبلیغات
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
Lets get green 
قالب وبلاگ
نویسندگان
   http://www.exercisetv.tv/BLOG/post/2010/05/17/image.axd?picture=2010%2F5%2F219_woman_doing_yoga2.jpg

Z-A:سلام به همه،بعد از چند روز خواستم درباره ی انواع درمان صحبت کنم و امیدوارم که مفید واقع بشه.یوگا درمانی:

یوگا یك نظام خودیارى فردى براى حفظ تندرستى و پیشرفت روحى-معنوى است

 تاریخچه شکل گیری این روش چیست؟

یوگا را روش كنترل امواج فكر یا ذهن شرح مى‏دهند. یوگا یك روش رویكرد نظام‏مند دستیابى به وحدت با هستى است و یك مكتب مراقبه فكر است كه انسان را تشویق مى‏كند و یارى مى‏دهد به عالى‏ترین امكانات بالقوه خود دست یابد و آن‏ها را بالفعل كند.

این روش چگونه عمل می کند؟

استادان برجسته یوگا در طول قرن‏ها ظرایف و حالات بدنى انسان را مطالعه كرده و سپس حالات و حركاتى كه به آسانى مى‏توان آن‏ها را تعلیم داد و اجرا و تكرار كرد عرضه كرده‏اند. این حالات و حركات را که هندوان آسانا مى‏نامند آثارى قابل پیش‏بینى روى كاركردهاى بدن انسان مى‏گذارند و از پیدایش دردها و بیمارى‏ها پیش‏گیرى مى‏كنند و یا آن‏ها را درمان مى‏كنند

 روش اجراچگونه است؟

 پهنه قلمروى آساناهاى یوگا وسیع است و حالات و حركات آن گوناگونند. هر آساناى یوگا سه بخش اصلى دارد: یك حركت بدنى، یك فرآیند كنترل فكر، و یك فرآیند كنترل تنفس.فرآیند گردش خون بدن انسانى را مى‏توان با تمرین‏هاى یوگا تقویت كرد و سرعت جریان آن را كم یا زیاد كرد. همچنین این تمرینها، غده هیپوفیز زیر مغز را كه مركز كنترل نظام ترشحات درونى یا هورمون‏هاى درون‏ریز است تحریك مى‏كند. صاحب‏نظران یوگا تأكید مى‏كنند كه تنفس اساس كل زندگى انسان است. نه تنها به این دلیل كه اكسیژن به بدن مى‏رساند، بلكه همچنین به این خاطر كه شبكه عصبى خودكار را تنظیم و تقویت مى‏كند و به آن انرژى حیاتى مى‏دهد.اما آنچه از آثار یوگا بر ذهن و تن آدمى خیلى جالب است تغییر امواج مغزى است.

 این روش چه کاربردی دارد؟

 این روش براى پیش‏گیرى و درمان اسكیزوفرنى، بى‏قرارى عصبى-رفتارى و كم توجهى كودكان و نوجوانان، نگرانى و وسواس و افسردگى، دردهاى پشت، سوءهاضمه، حساسیت مزمن، فشار زیاد خون، تنگى نفس، سردردهاى میگرن، ضعف و خستگى عمومى، بى‏حسى و سردى در دست‏ها و پاها، انواع روماتیسم، مشكلات مفصلى، كمبودهاى هورمونى و چندى دیگر مفید است

 چه انتقاداتی به این روش وارد است؟

 باید توجه شود كه اجراى منظم و طولانى مدت یوگا مى‏تواند تغییرات جسمى و روانى در بدن تولید كند و كوشش‏هاى خودسرانه فردى ممكن است به جاى كمك‏رسانى به آسیب‏رسانى انجامد. اگر بخواهیم درمان قطعى براى برخى دردها و اختلال‏هاى عصبى-روانى و بیمارى‏ها را از یوگا بطلبیم باید آماده باشیم كه استادى وارسته پیدا كنیم و تحت هدایت او به تمرین‏هاى طولانى مدت پردازیم.

طب آیورودا

 طب آیورودا مجموعه‏اى از آگاهى است كه دانشمندان و سالكان هندى در طول هزاران سال به تدریج و بیش‏تر از طریق مراقبه فكرى و درون‏نگرى كسب یا به عبارتى دیگر كشف كرده‏اند.

طب آیورودا نوعى طب كل‏نگر و كلیّت‏گرا است. پیروان این روش پزشكى در یك اصل متفق‏القول‏اند: اساس موجودیت انسان نوعى انرژى كیهانى است كه هوشمند است و بنابراین به آن آگاهى كیهانى نیز مى‏توان گفت. این انرژى به اشكال نر و ماده (چیزى شبیه ینگ و ین چینى) یافت مى‏شود.

 هدف طب آیورودا تطبیق انرژى‏هاى درونى بدن انسان با تغییرات انرژى‏هاى محیطى و حفظ تعادل انرژیایى طبیعى كلّیت وجود انسان است.

 طب آیورودا باور دارد كه بدن انرژیایى یا كوانتومى انسان به واقع كالبد آگاهى و شعور كامل است و این شعور چنان كامل و ظریف‏ساز و ظریف‏پرداز است كه همه چیز را مى‏فهمد و به همه چیز محیط حتى اندك‏ترین افكار و عواطف دیگران واكنش نشان مى‏دهد. بدن انرژیایى/كوانتومى انسان چون نرم‏افزارى عمل مى‏كند كه بدن جسمانى ما را شكل مى‏دهد و كنترل مى‏كند.

 حفظ تعادل طبیعى این كالبد انرژیایى كلید و اساس تندرستى است. بررسى پیشینه بیمار در طب آیورودا افزون بر كاوش تاریخچه زندگى او و معاینه كامل بدنش و كاوش ذهن و احساسش، شامل موارد زیر نیز مى‏شود: توجه به وضعیت اقتصادى-اجتماعى او، بررسى اختربینى او براى تعیین نوع انسانى و امكانات آسیب‏پذیرى او، آزمایش‏هاى خون، ادرار، عرق، آب دهان، خلط سینه و صداى بیمار.

 طبیب آیورودایى معمولاً پیش از اجراى درمان اصلى یك یا چندى از كارهاى زیر را روى بیمار اجرا مى‏كند یا از او مى‏خواهد كه خود اجرا كند: استفاده از مسهل قوى یا خون‏گیرى، روزه‏گیرى )پرهیز كامل از خوراك براى مدتى معین یا پرهیز از برخى گونه‏هاى خوراكى براى مدتى دراز یا همیشه(، حمام گرم و سرد، رژیم غذایى گیاهى پاك كننده یا ضدعفونى كننده امعاء و احشاء خون، روغن‏هاى احیا كننده پوست و غیره. سپس داروهاى گیاهى به بیمار داده مى‏شوند كه همه انواع بافت‏ها، نظام‏ها و انرژى‏هاى بدنى او را دگر بار متعادل و هماهنگ با یكدیگر كنند

 این روش درمانی استفاده از روش‏هاى درمانى غیردارویى یا به عبارت دیگر داروهاى غیر عینى را نیز به خوبى دریافته و بر این اساس از ذكر، تنفس یوگایى، اعمال تشریفاتى خاص(135) و دیگر روش‏هاى معتبر كهن در درمان استفاده مى‏كند، و در برخى از موارد بیمارى‏هاى عصبى-روانى از روش‏هاى مراقبه فكر بهره مى‏گیرد.

 این روش چه کاربردی دارد؟

طب آیورودا نه تنها در بیمارى‏هاى داخلى و پوستى و عصبى-روانى بلكه در همه دیگر رشته‏هاى پزشكى فعال است و به عنوان مثال شاخه‏هاى مامایى و زایمان، بیمارى‏ها و مشكلات زنان، طب كودكان، روان‏شناسى و جراحى نیز دارد. یكى دیگر از شاخه‏هاى درمانى طب آیورودا كه به تازگى اهمیت آن را در پزشكى نوین غربى شناخته‏اند رشته اختلالات جنسى است.

 بسیارى از دیگر روش‏هاى پزشكى مكمل چون هومیوپتى، رنگ درمانى، گیاه‏درمانى، آوادرمانى، نوردرمانى، سنگ‏گهر درمانى، رادى استزیا، اكسیژن درمانى، اندیشه درمانى، آب درمانى، طبیعت درمانى و غیره به نوعى از طب آیورودا بهره گرفته‏اند، به آن پیوسته بوده‏اند و یا از بستر اساسى آن برخاسته‏اند. و نباید فراموش كرد كه عطر درمانى و غذا درمانى نیز چنان بوده‏اند. طب آیورودا به واقع نوعى نظام زندگى است كه به علت توجه و تأكیدى كه بر انرژى‏هاى بالقوه و ناپیداى بدن انسان دارد.

باخ درمانی

این روش درمانى یك نظام داروهاى طبى گیاهى است كه دكتر ادوارد باخ پرورش داد.

 

تاریخچه شکل گیری این روش چیست؟

 دكتر باخ ثابت كرد که شبنم گرم روى برگ و گل گیاهان دارویى، خواص شفابخش گیاهی را كه از روى آن گرد آورى مى‏شود با خود دارد.

 این روش چگونه عمل می کند؟

 آثار شفابخش داروهاى باخ در اثر انتقال انرژى نادیدنى گیاه به درون آب می باشد که نوعى نفوذ "قدرت گیاه" به درون ملكول‏هاى آب است. این باور وجود دارد که ماده گیاهى، خواص انرژیایى خود را به طریقى هنوز ناشناخته به درون آب انتقال مى‏دهد.

 روش اجرا چگونه است؟

 چون گردآورى شبنم سحرگاهى از روى برگ و گل گیاهان براى تهیه و عرضه داروها كارى فوق‏العاده دشوار از نظر عملى و خیلى گران هزینه از نظر اقتصادى بود او به فكر افتاد كه گل‏ها و برگ‏هاى گیاهان داراى خواص شفابخش را در شیشه محتواى آب خالص چشمه گذارد و به مدت چند ساعت در نور خورشید قرار دهد. او كشف كرد كه این كار طریقى بسیار مؤثر براى بارور كردن آب شیشه با خواص شفابخش گیاه بود. اگر تهیه دارو به چند بخش گیاه چون غنچه و گل و برگ و شاخه‏هاى نازك و ریشه و پوست گیاه نیاز داشت این اجزاء همگى نیم ساعت در آب چشمه جوشانده مى‏شد و سپس مایع دارویى به طریق پیشین آماده مى‏گردید.

 این روش چه کاربردی دارد؟

 این روش بیش‏تر براى درمان آشفتگى‏ها و اختلالات عصبى و عاطفى و روانى و همچنین درمان بیمارهاى جسمى مفید می باشند. به عنوان مثال بیمارى فوبیا (ترس)، بى‏ارادگى و ضعف تصمیم‏گیرى، بى‏اعتقادى و سستى ایمان، اوهام و افكار وسواسى و امراض جسمى از این روش قابل درمان می باشند.

 

طبقه بندی: درمان های نوین، 
برچسب ها: یوگا درمانی، طب آیورودا، باخ درمانی،  
[ جمعه 25 تیر 1389 ] [ 07:28 ب.ظ ] [ S.R ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام دوستان منS.R (صالح رئوفی)
این وبلاگ نگاهی صمیمانه و رنگی به درست زیست شناسی دارد.
ز ی س ت یعنی زندگی, درسی که پرده اسرار را می گشاید.چه لذت بخش است که بدونی در پس هر نفسی چه چیزی نهفته است.وبلاگ ما وبلاگی است برای همه در هر رشته ای و در ستایش زیست شناسی.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • آسمان
  • بک لینک
  • ویندوز سون