تبلیغات
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
Lets get green 
قالب وبلاگ
نویسندگان
       http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/31/Tattoo_needle.jpg

Z-A-R:با سلام به همگی پست این دفعه ی ما پر از نقش و نگار هستش و به ضمیمه ی این پست باید بگیم که رشته ی تجربی عاااالیییییه
و درس
زیست شناسی بهترین درس دنیاست

خالْ‌کوبی یا تَتو (تاتو) به عمل ایجاد نقوش دائمی یا با ماندگاری طولانی بر روی پوست گفته می‌شود. این عمل پدیده‌ای جهانگیر است. حتی در بین نقوشی که در جایهای گوناگون جهان انجام می‌شود، مانندگی نیز مشاهده شده‌است. خالکوبی در ایران بیشتر نزد زنان، پهلوانان و اوباش جاهل مرسوم بوده‌است

آینوها، مردم بومی ژاپن، بطور سنتی بر روی صورت خود خال‌کوبی می کنند. امروزه خالکوبی بر روی صورت در میان آمازیغ‌ها در شمال آفریقا، مائوری‌های نیوزیلند و آتایال‌های تایوان نیز شایع است. خال‌کوبی بویژه در اقوام پولینزی، و برخی گروه‌های قومی در تایوان، فیلیپین، برنئو، جزایر منتاوی، آفریقا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی، اروپا، ژاپن، کامبوج، نیوزیلند و میکرونزی شایع است.

خالکوبی در ایران به ادوار بسیار قدیم تاریخی باز می‌گردد. تندیسه‌هایی در پازیریک و لرستان از دوره هخامنشیان مولوی در مثنوی معنوی، در ضمن داستان پهلوان قزوینیشیر بی یال و دم) به عمل خالکوبی با عنوان کبودی زدن اشاره می‌کند یافت شده‌است که نشان خالکوبی بر بدنشان بوده‌است.

شیوه خالکوبی، با اندک تفاوت در همه جای ایران یکسان بوده‌است. ابتدا نقش را با سوزنی بر پوست حک می‌کردند تا اندکی خون بیاید. سپس ماده رنگی را بر این زخم قرار می‌داده‌اند تا به تدریج جذب پوست شود. ماده رنگی می‌توانسته شامل نیل، سرمه، دوده چراغ، آب تره یا هر رنگ طبیعی ماندگار دیگر بصورت مایع یا جامد باشد.

زنان معمولا برای زیباتر شدن اقدام به خالکوبی می‌کرده‌اند. گاه نیز به دلایل خرافی همچون افزون شدن مهر شوهر، سپید بختی و یا دورکردن چشم بد این عمل را انجام می‌داده‌اند. محل خالکوبی بستگی به دلیل خالکوبی داشته‌است. طرح بوته گل یا گنجشک در زیر گردن برای زیبایی به کار می‌رفته‌است. نقش سرو و یا بوته گل بر سینهچانه و یا میان دو ابرو، همگی از خالهای زیبا کننده بوده‌اند. خال محبت بر زبان نقش می‌شده‌است و خال چشم بد و افزونی مهر شوهر در زیر ناف بکار می‌رفته‌است. و خال تکی بر

گاه نیز از خالکوبی به عنوان یک روش درمانی برای گلودرد (خالکوبی بر گلو)  استفاده می‌شده‌است. پهلوانان و شبه پهلوانان، معمولا خال را بر بازو یا سینه و به نقش شیر و اژدها می‌کشیدند.
از دیدگاه مذهبی خالکوبی روا نبوده‌است. خواه به دلیل آزار بدن و خواه به دلیل نقش نگار. ولی عمدتا با آسانگیری مشکل بزرگی ایجاد نمی‌نموده‌است. جاهلان و پهلوانان آیاتی از قرآن را نیز بر بازوی خود خالکوبی می‌کرده‌اند.
جین گراهام 28ساله از بروكلین، درگیر پاك‌كردن ستاره‌هایی است كه در سن نوزده‌سالگی اطراف مچ پایش خالكوبی كرده است.

او می‌گوید: «من بلافاصله پشیمان نشدم اما ظرف مدت یك سال به‌شدت احساس پشیمانی می‌كردم و مدت‌ها درباره برداشتن آنها فكر می‌كردم و الان هم به لحاظ زیبایی‌شناسی، معتقدم تاتو، كار مزخرفی است.»از نظر تاریخی خالكوبی  كردن یك كار مردانه بوده است اما در دنیایی كه ستاره‌های سینمای آن نیز  آخرین طرح‌های خالكوبی  را به نمایش می‌گذارند، خالكوبی كردن بین زنان هم شایع می‌شود.

البته این اتفاق فقط در بین ستاره‌های سینما نمی‌افتد چون حتما تا همین چند روز پیش انواع و اقسام خالكوبی را روی بدن ستاره‌های فوتبال در جام جهانی می‌دیدید.حالا قبل از اینكه به سراغ خالكوبی  برای خودتان بروید، بهتر است چیزهایی را درباره آن بدانید؛ مثلاً علت گرایش مردم به آن، عوارض و خطرات احتمالی آن برای سلامتی و امكان پاك كردن آن درصورتی‌كه نظرتان تغییر كند. دكتر سید مسعود داوودی، متخصص بیماری‌های پوست، مو و زیبایی و لیزر درباره انواع خالكوبی  و خطرات ناشی از آن بیشتر توضیح می‌دهد

که در ادامه مطلب میتونید دربارش بخونید


 • آقای دكتر، در هر حالتی خالكوبی  یك كار غیرضروری است؟

نه، ببینید، خالكوبی  اصولا به شرایطی گفته می‌شود كه جسمی خارجی زیر پوست كاشته شود. گاهی اوقات خالكوبی  یا تاتو به‌طور اتفاقی و یا تصادفی است و گاهی هم از روی عمد و هدفمند. در موارد اتفاقی، مثلا كسی زمین می‌خورد و یا در تصادف روی آسفالت كشیده شده و شن‌ریزه و سنگ، زیر پوست فرد می‌رود. این اتفاق باعث لكه‌های رنگی روی پوست می‌شود. اما در مواردی با نیت و هدف كاشتن مواد رنگی زیر پوست انجام می‌شود كه به آن خالكوبی معمولی و یا دكوراتیو می‌گویند.

 • كاشت مواد رنگی با هدف زیبایی؟

نه در اینجا باز هم این خالكوبی 2هدف می‌تواند داشته باشد؛ یكی اینكه مثلا فردی در تصادف یا حادثه تكه‌ای از ابرویش را از دست داده و یا لبش دچار نقص ظاهری شده است. آن تكه‌ای كه از بین رفته را با خالكوبی  می‌توان اصلاح كرد. این خالكوبی طبق توصیه پزشك است كه از نظر ظاهری در روحیه بیمار تأثیر مثبت می‌گذارد. اما خالكوبی  جدید كه الان هم خیلی مد شده به‌خصوص در بازی‌های جام جهانی هم به وفور در میان بازیكنان و تماشاگران به چشم می‌خورد، خالكوبی  موقت و گذراست كه به آن خالكوبی  با حنا می‌گویند.

 • یك عده هم هستند كه در این میان اقدام به خالكوبی  در ناحیه لب، چشم و ابرو می‌كنند. به‌نظر می‌رسد این نوع خالكوبی  هم خیلی عمومی شده؛ اینطور نیست؟

بله، دقیقا آن چیزی كه تحت عنوان خالكوبی  با آن مواجه هستیم كسانی هستند كه خط ابرو یا خط چشم و خط لب را خالكوبی  می‌كنند. این افراد به‌خصوص از نظر شخصیتی مشكل دارند و خالكوبی  روی بازو و بدن هم انجام می‌دهند.  زمانی ما این خالكوبی  را روی بدن زندانیان و افراد كم سواد می‌دیدیم ولی الان عمومی‌تر شده و در كسانی كه اختلال شخصیتی هم ندارند براساس چشم و هم چشمی انجام می‌شود؛ علاوه بر اینكه خالكوبی  به هر حال دردناك و تحمل آن سخت است و وقتی كسی این كار را انجام می‌دهد از نظر شخصیتی باید به او شك كرد.

 • خب این موادی كه در خالكوبی  استفاده‌ می‌شوند، شامل چه تركیباتی هستند؟

در خالكوبی  مواد رنگی را انتخاب كرده و زیر پوست می‌كارند؛ مثلا برای رنگ قرمز، نارنجی و قهوه‌ای تركیبات آهن و برای سبز و آبی كرومات را می‌كارند. برای آبی و كبود هم تركیبات كربن می‌كارند و برخی تركیبات دیگر مثل آلومینیوم كه در رنگ زرد به كار می‌روند. میزان ماده به‌كاربرده‌شده و عمقی كه این ماده را می‌كارند نیز در كیفیت خالكوبی  تأثیر می‌گذارد.

 • خب این مواد ایجاد عفونت یا بیماری نمی‌كنند؟

چرا، مهم‌ترین مشكلی كه ما با قضیه خالكوبی  داریم، یكی قضیه حساسیت و آلرژی به مواد است و چون این ماده را زیر پوست می‌كارند، این آلرژی تا آخر عمر گریبانگیر فرد است. یكی دیگر هم بحث عفونت‌هاست. اگر به هنگام خالكوبی  مسائل بهداشتی رعایت نشود، باعث برخی عفونت‌ها مثل هپاتیت، سل پوستی و عفونت‌های زردزخم می‌شود؛ حتی ایدز هم از طریق سوزن آلوده گزارش شده است.

 • اما با فرض اینكه تمام مسائل بهداشتی هم رعایت شود با این حال یك سری از میكروب‌ها روی پوست حضور دارند كه می‌‌توانند باعث عفونت شوند. اینطور نیست؟

بله البته خطر این عفونت‌ها كمتر از خطر عفونت‌های بالاست. مهم‌ترین مشكل بیمار آلرژی است كه او را دائما مجبور می‌كند كه دارو مصرف كند.

 • غیراز عفونت‌ها و آلرژی چطور؟

قضیه به همین جا ختم نمی‌شود چون برخی بیماری‌ها هم هستند كه شروعشان ممكن است خالكوبی  باشد مثل ساركوئیدوزیس، پسوریازیس و خیلی بیماری‌های پوستی دیگر.

 • آقای دكتر كسی كه خالكوبی  كرده و هیچ مشكلی هم ندارد، مثلا بعد از مدتی تصمیم می‌گیرد خالكوبی  را پاك كند، آیا راهی برای او هست؟

متأسفانه هیچ راهی برای این كار وجود ندارد و تنها راهی كه می‌توان پیش‌بینی كرد لیزر است كه آن هم در همه موارد موفقیت‌آمیز نیست. ما ممكن است یك خالكوبی  را بتوانیم با لیزر از بین ببریم، ممكن است فقط بتوانیم كمرنگش كنیم و ممكن هم هست كه برخی رنگ‌ها به‌خصوص رنگ‌های قرمز و قهوه‌ای با لیزر بدتر شوند و اصلا هیچ پزشكی به‌خودش اجازه نمی‌دهد كه این رنگ‌ها را با لیزر دست بزند.

 • چرا؟
چون این رنگ‌ها تركیبات آهن هستند و با لیزر واكنش شیمیایی می‌دهند و تبدیل به
اكسید آهن می‌شوند. این رنگ‌ها با لیزر پررنگ‌تر و بدتر می‌شوند ولی رنگ‌های دیگر را می‌توان با لیزر امتحان كرد.

پرونده:MaoriChief1784.jpg

خالکوبی بر روی صورت یکی از بزرگان قوم مائوری

http://streetanatomy.com/wp-content/gallery/anatomy_tattoos/black_light_tattoo.jpg

http://www.razorbladeproducts.com/xcart/files/images/tattoo/MACH-map_lg.jpg

http://www.tattoomachineequipment.com/images/Tattoo%20Machines/2sw-.44magnum-all-hildbrandt%20tattoo%20machine.jpg


http://www.andhrapradeshstate.in/wp-content/uploads/2009/05/unique-celtic-tattoos-3.jpg

http://cache.io9.com/assets/resources/2008/02/tattoo-5.jpg

the right tattoo kit

http://www.chebucto.ns.ca/Business/DragonButterfly/Skin-CrossSection.jpg

http://iheartdaily.typepad.com/.a/6a00e553a9bcad883301156f2d0812970c-800wi

طبقه بندی: انتخاب ویژه، 
برچسب ها: خالکوبی، tattoo، ضرر های خالکوبی،  
[ یکشنبه 27 تیر 1389 ] [ 12:20 ب.ظ ] [ S.R ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام دوستان منS.R (صالح رئوفی)
این وبلاگ نگاهی صمیمانه و رنگی به درست زیست شناسی دارد.
ز ی س ت یعنی زندگی, درسی که پرده اسرار را می گشاید.چه لذت بخش است که بدونی در پس هر نفسی چه چیزی نهفته است.وبلاگ ما وبلاگی است برای همه در هر رشته ای و در ستایش زیست شناسی.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

 • آسمان
 • بک لینک
 • ویندوز سون