تبلیغات
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
Lets get green 
قالب وبلاگ
نویسندگان
          http://www.sunsethillsacupuncture.com/wp-content/uploads/2008/12/featuredimage0.jpg

Z-R:با سلام به همه ی دوستان نیو ارث در این پست یکی از سنت های پزشکی و قدیمی چینی رو به شما معرفی میکنم

طب سوزنی

سابقه طب سوزنی (Acupuncture) به بیش از 2000 سال پیش و به کشور چین باز میگردد. شاید بتوان آنرا یکی از قدیمی ترین و در عین حال کاربردی ترین روشهای طبابت دانست که در حال حاضر در قرن 21 ام مورد استفاده قرار می گیرد.

شناخت دوباره این طب را به جرات می توان مدیون روزنامه نگار مجله نیویورک تایمز یعنی جیمز رستون (James Reston) دانست که در سال 1971 دانست طی مقاله ای به بررسی روشهای طبابت در چین که توسط سوزن انجام می شد، دانست.

در اصل اصطلاح Acupuncture تشریح کننده مجموعه ای از روشها است که توسط آن نقاطی از بدن برای دریافت نتایج مورد نظر با روشهایی خاص مانند استفاده از سوزن تحریک می شود. طب سوزنی امروزه با استفاده از فرو کردن سوزن های خاصی به درون بدن از طریق پوست توسط دست و یا حتی جریان الکتریسیته انجام می شود.

سوزنهایی که در این طب از آن استفاده می شود فلزی هستند و تقریبا" به قطر چند تار موی سر می باشند. بیمارانی که این روش درمان را برای خود انتخاب می کنند اظهارات متفاوتی دارند، اما در مجموع اغلب آنها بیان می کنند که هنگام فرو کردن سوزن به بدنشان احساس درد زیادی نمی کنند. معمولا" تجربه و تخصص پزشک معالجه در استفاده از سوزن می تواند میزان درد حاصله را کاهش یا افزایش دهد.

سازمان مدیریت تغذیه و داروی آمریکا (FDA) در سال 1996 استفاده از سوزنهای مخصوص برای این نوع از روش درمان را تایید کرد. این سوزنها باید استریل باشند و می توان هریک از آنها را برای یک و فقط یک بیمار استفاده کرد. همچنین قبل از هر بار استفاده از سوزنها باید آنها را با الکل یا مواد ضدعفونی کننده تمیز کرد.
بسیاری از پزشکان اعتقادی به این نوع از روش طبابت ندارند و برعکس بسیاری دیگر با استناد به آمار بدست آمده از بهبود بیماران این روش را برای معالجه توصیه می کنند. آزمایشها نشان می دهد این روش می تواند برای کاهش درد پس از جراحی، شیمی درمانی، جراحی های دندان و ... بسیار موثر واقع شود.

همچنین شواهد بسیاری موجود است که طب سوزنی می تواند در معالجه بیماری هایی چون اعتیاد به مواد مخدر، فعال کردن دوباره ماهیچه های تنبل، سر درد، دردهای مفصلی، انواع آسم و تنگی نفس بعنوان یک راه حال و یا حداقل در کنار درمان دارویی استفاده شود. تحقیقات جدید نشان می دهد که طب سوزنی توانایی کاهش و حتی برطرف کردن انواع درد را داشته و می تواند توانایی های قسمت های مختلف بدن افراد را بالا ببرد.

  http://abouttown.ie/Acupuncture.jpg

طب سوزنی چگونه کار می کند؟


در طب سنتی چین که به TCM به معنی Traditional Chinese Medicine معروف است، بدن انسان تحت تاثیر دو نیروی مخالف هم به نام های یین و ینگ (Yin & Yang) قرار دارد. Yin به صفاتی چون سردی، آرامی و در کل حالت غیر فعال بر میگردد. در حالی که Yang به صفاتی چون گرمی، هیجان و فعال بودن نسبت داده می شود.

در این نگرش، سلامت بدن هنگامی حاصل می شود که میان این دو نیرو تعادل برقرار باشد و عدم تعادل این دو نیرو باعث می شود که جریان حیاطی در بدن که به Qi ("چی" تلفظ می شود) معروف است مختل شود. این جریان از راه ها و نقاط خاصی در بدن گذر می کند. تعداد 12 عدد از این مسیرها و نقاط بعنوان نقاط اصلی و تعداد 8 عدد بعنوان نقاط سطح دوم معرفی می شوند، در مجموع بیش از 2000 نقطه نیز دیگر به آنها متصل میباشد.

اساس طب سوزنی بر تحریک این نقاط استوار است که می تواند جریان Qi در بدن را کنترل نماید. اینکه مدل چینی ها برای بدن درست است یا خیر جای بحث دارد اما دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که تحریک این قسمت های بدن می تواند روی وضعیت شیمایی و عصبی مغز تاثیر بگذارد و در نهایت منجر به عکس العملهایی مانند کاهش درد، تغییر فشار خون و ... شود و در نهایت سلامت بیمار را منجر شود.
انشمندان با کمک اسکن مغزی افرادی که تحت درمان این شیوه درمانی باستانی چینی قرار داشتند دریافتند طب سوزنی مسیرهای نفوذ درد به بدن را مسدود می کند.

محققان دانشگاه یورک اعلام کردند این کشف جدید شواهدی ملموس و علمی را در رابطه با تاثیر ویژه طب سوزنی بر روی مغز ارائه کرده است که می تواند به درک بهتر عملکرد این طب باستانی منجر شود.

به گفته محققان زمانی که بیمار درمانهای ویژه طب سوزنی را دریافت می کند احساسی ویژه به نام Deqi در وی به وجود می آید که تحلیلهای دانشمندان نشان می دهد این احساس بخشهایی از مغز که با پردازش درد در ارتباطند را غیر فعال می کند.

اجرای دو شیوه ژاپنی و چینی این طب بر روی داوطلبان نشان داد از 17 نفر، 10 داوطلب Deqi را احساس کرده اند و درد در آنها تسکین یافته است. به گفته محققان چینی ها از دو هزار سال پیش از طب سوزنی برای درمان تعداد زیادی از بیماری ها استفاده می کرده اند اما دانشمندان تا کنون اطلاعات بسیار محدودی از عملکرد این طب در اختیار دارند.

بر اساس گزارش تلگراف، محققان در حال حاضر مشغول بررسی توانایی درمان کامل افسردگی و سندروم تحریک پذیری روده به واسطه طب سوزنی هستند تا به این شکل بتوانند میزان پذیرش طب سوزنی را به عنوان یک شیوه درمانی موثر در میان بیماران و مراکز پزشکی افزایش دهند.

در ادامه براتون تصویر گذاشتم

http://www.chinatownchiro.net/wp-content/uploads/2009/10/acupuncture.jpg

http://www.acupuncture-treatment.com/images/Fertility%20Acupuncture%20C.JPG

http://kingdental.eu/images/DSCF1442.JPG

http://www.ucchiro.com/clients/3584/images/JenC.JPG

http://www.whatsonxiamen.com/ent_images/3157_2007121794353925.jpg

http://acupuncture4pain.co.uk/images/j0438746.jpg

طبقه بندی: پزشکی، 
برچسب ها: طب سوزنی،  
[ یکشنبه 10 مرداد 1389 ] [ 11:57 ق.ظ ] [ S.R ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام دوستان منS.R (صالح رئوفی)
این وبلاگ نگاهی صمیمانه و رنگی به درست زیست شناسی دارد.
ز ی س ت یعنی زندگی, درسی که پرده اسرار را می گشاید.چه لذت بخش است که بدونی در پس هر نفسی چه چیزی نهفته است.وبلاگ ما وبلاگی است برای همه در هر رشته ای و در ستایش زیست شناسی.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • آسمان
  • بک لینک
  • ویندوز سون