تبلیغات
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
Lets get green 
قالب وبلاگ
نویسندگان
http://www.eng.cam.ac.uk/photocomp/2006/sgd31_1_large.JPG
S.Rبا سلام به همه ی دوستان,نورساخت از مهم ترین فرآیند هایی هستش که حیات کره زمین بدان وابسته است
فرآیند تبدیل نور به انرژی شیمیایی نهفته

سلولهای گیاهی با استفاده از کلروفیل و از راه فتوسنتز، انرژی خود را تأمین می‌کنند. فتوسنتز دو مرحله دارد. مرحله اول شامل دو سیستم نوری است و مرحله دوم یک چرخه تثبیت کربن که اصطلاحاً سیکل کالوین نامیده می‌شود. در این فرآیند، گیاه نور خورشید، آب و CO2 را به گلوکز و ATP تبدیل می‌کند. اکسیژن هم که محصول جانبی این واکنش است، وارد جو می‌شود. این توانایی گیاهان نه تنها منابع گلوکز مورد استفاده بسیاری از سلولهای جانوری را تأمین می‌کند، بلکه در تولید اکسیژن برای تنفس آنها نیز نقش دارد. واکنش فتوسنتز را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

6 CO2+ 12 H2O +Lightð 6 H2O +C6H12O6+ 6 O2

مرحله ی اول: سیستم های نوری

فتوسنتز هیچگاه بدون وجود نور انجام نمی شود. در این سیستم های نوری، ATP تولید می‌شود که به تبدیل CO2 به گلوکز کمک می‌کند.

فسفریلاسیون اکسیداتیو

سیستم های نوری

 

اداره می‌شوندآن بخش از فتوسنتز که بدون حضور نور انجام نمی شود، شامل دو سیستم نوری پی در پی است. این دو سیستم در غشای تیلاکوئید کلروپلاست قرار دارند و به کمک مولکولهای برانگیخته کلروفیل . برای شروع فتوسنتز، ابتدا مولکول کلروفیل موجود در سیستم نوری دوم توسط نور خورشید تحریک می‌شود و مقداری انرژی آزاد می‌کند. این انرژی مولکول آب را می‌شکند و نیم مول اکسیژن و+2H آزاد می‌کند. در این فرآیند دو الکترون از مولکول آب گرفته می‌شود. این الکترونها توسط نور به حالت برانگیخته می‌رسند. وقتی الکترونها می‌خواهند به حالت پایه خود برگردند، مجبور می‌شوند از یکفسفریلاسیون اکسیداتیو عبور کنند. در طی همین فرآیند است که یک مولکول ATP ساخته می‌شود. هنگامی که الکترون‌ها می‌خواهند به حالت پایه خود باز گردند، سیستم نوری اول دوباره آنها را تحریک می‌کند. این کار باعث می‌شود که سطح انرژی الکترون بازهم بالاتر برود. الکترونهای برانگیخته برای تولید+NADP و+H به کار می‌روند. پس از آن مولکول NADPH که دارای انرژی بسیار زیادی است، وارد چرخه کالوین می‌شود تا سیکل تثبیت کربن انجام گردد.

مرحله ی دوم: سیکل کالوین

چرخه کالوین، فرآیندی است که در طی آن اتمهای کربن موجود در CO2 " تثبیت " می‌شوند و به صورت مولکول گلوکز در می‌آیند.
مرحله دوم فتوسنتز،می تواند در تاریکی نیز صورت گیرد. این مرحله در استرمای کلروپلاست انجام می‌شود. در این مرحله مولکولهای کربن موجود در گاز کربنیک (Co2) تثبیت می‌شوند و به فرم مولکول گلوکز در می‌آیند. واکنش های چرخه کالوین به ترتیب زیر است:

سیکل کالوین


1. یک مولکول قند پنج کربنی به نام ریبولوز بی فسفات یا RuBP، مولکول های دی اکسید کربن حل شده در استرما را به هم متصل می‌کند. این فرآیند که تثبیت CO2 نام دارد به کمک آنزیمی با نام RuBP کربوکسیلاز انجام می‌شود. این آنزیم کاتالیزور واکنش است و در حضور آن، یک مولکول شش کربنی ناپایدار ساخته می‌شود. مولکول ناپایدار بلافاصله می‌شکند و دو مولکول سه کربنی ایجاد می‌شود. این مولکول 3- فسفوگلیسرات (3PG) یا فسفوگلیسریک اسید (PGA) نامیده می‌شود.

 2. دو مولکول 3PG با اضافه شدن یک گروه فسفات پر انرژی از مولکول ATP و سپس شکستن باند فسفات و افزایش هیدورژن از+NADP+H، به یک قند سه کربنی فسفاته تبدیل می‌شوند. این مولکول گلیسرالدهید 3- فسفات (G3P) یا فسفوگلیسرالدهید (PGAL) نامیده می‌شود.

 3. این سیکل سه بار تکرار می‌شود. سه مولکول CO2 مصرف می‌شود و شش مولکول G3P ایجاد می‌گردد. با این وجود فقط یکی از این شش مولکول، از چرخه خارج می‌شود. پنج مولکول دیگر در چرخه باقی می‌ماند و طی یک فرآیند بسیار پیچیده برای تولید مجدد RuBP بیشتر به کار می‌روند تا چرخه به همین ترتیب ادامه پیدا کند. پس از اینکه چرخه شش بار طی شد، دو مولکول G3P تولید می‌شود. این دو مولکول با هم ترکیب می‌شوند و یک مولکول گلوکز ایجاد می‌گردد.

تصاویر در ادامه مطلب

http://www.butler.edu/herbarium/treeid/photosynthesis.jpg

http://www.bio.miami.edu/dana/pix/chloroplast1.jpg

http://www.scientificamerican.com/media/gallery/7FD3BC04-9821-D139-3BC25BB09D5EA8B8_2.jpg

http://bennettkids.homestead.com/LEAFSEC_op_800x476.jpg
http://www.the-simple-homeschool.com/image-files/plantcell.gif
http://www.umanitoba.ca/Biology/lab10/images/Elodea.jpg

http://sciencelinkcafe.com/images/rain_drops_on_banana_leaf.jpg

http://www.weston.org/schools/ms/biologyweb/cell_biology/images/DSC09913.jpg

http://0.tqn.com/d/forestry/1/5/3/p/leaf_anatomy.jpg
http://www.ascb.org/cbe/stim_image8.png

http://www1.fccj.cc.fl.us/dbyres/david/dicotlf40.jpg

http://leavingbio.net/PHOTOSYNTHESIS_files/image008.gif

http://static2.bigstockphoto.com/thumbs/5/3/9/large2/9359.jpg
http://sciencerevolution.net/stoma.jpgطبقه بندی: گیاه دون، 
برچسب ها: فتوسنتز، نورساخت،  
[ سه شنبه 12 مرداد 1389 ] [ 12:31 ق.ظ ] [ S.R ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام دوستان منS.R (صالح رئوفی)
این وبلاگ نگاهی صمیمانه و رنگی به درست زیست شناسی دارد.
ز ی س ت یعنی زندگی, درسی که پرده اسرار را می گشاید.چه لذت بخش است که بدونی در پس هر نفسی چه چیزی نهفته است.وبلاگ ما وبلاگی است برای همه در هر رشته ای و در ستایش زیست شناسی.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • آسمان
  • بک لینک
  • ویندوز سون