و خداوند زمین را برایتان جایگاه امن و آرامش قرار داد
Lets get green 
قالب وبلاگ
نویسندگان

                      

S.Rخیلی از فرزندان تجربی برای انتخاب رشته ی داروسازی وسوسه میشن حالا چرا؟

1.دروس متعادل

2.نسبت به دوران تحصیلی جایگاه بالاتری نسبت به سایر رشته های تجربیون داره

3.پول بله درسته پ و ل

هدف:

تربیت داروساز و نتیجه نهایی: فارغ‌التحصیلانی كه شغلشان داروفروشی یا نسخه‌پیچی است.

آنچه خواندید، تنها نظر یك نفر نیست بلكه دیدگاه صدها داوطلب آزمون سراسری است. جوانانی كه معتقد بودند وجه رشته داروسازی فقط به خاطر عنوان دكترای آن است والا این رشته حرفی برای گفتن ندارد چرا كه باید بعد از 5 یا 6 سال درس خواندن به حرفه داروفروشی رضایت داد.
این نشان می‌دهد كه متاسفانه بسیاری از مردم و از جمله تعداد قابل توجهی از داوطلبان آزمون سراسری شناخت صحیحی از رشته داروسازی ندارند. در واقع آنها نمی‌دانند كه نه تنها شغل یك فارغ‌التحصیل داروسازی، داروفروشی نیست بلكه فقط هدف این رشته تربیت داروساز نمی‌باشد. چرا كه داروسازی تنها یكی از تخصص‌های فارغ‌التحصیلان این رشته است.
در علم پزشكی برای مداوای یك بیمار روش های متعددی از جمله دارو درمانی، جراحی و روان‌درمانی وجود دارد. كه در این میان دارو درمانی به عنوان متداولترین شیوه در تمام دنیا شایع می‌باشد و رشته داروسازی، رشته‌ای است كه در همین زمینه با بیماران و مردم مرتبط می‌گردد. ازهمین?رو داروسازی عنوان مناسبی برای این رشته نیست.
چون‌ فارغ‌التحصیل این رشته نباید حتما در كارخانه‌ها یا لابراتوار داروسازی كار بكند بلكه فعالیت اصلی فارغ‌التحصیل این رشته، ارائه خدمات دارویی است. یعنی یك داروساز باید به ارائه مشاوره دارویی و بررسی روش های داروسازی و ضعف های احتمالی موجود در رژیم‌های دارو درمانی بپردازد.


در مورد اهمیت بخش داروسازی صنعتی (فرموله كردن دارو) باید گفت :

در حال حاضر حدود 40 یا 50 نوع شكل دارویی متداول وجود دارد و این در حالی است كه هر روز در دنیا شركت های مختلف داروسازی ، سیستم‌های دارورسانی جدیدتری ارائه می‌دهند و تلاش می‌كنند كه فرم دارو، بهتر و نحوه استفاده از آن ، راحت تر گردد.

توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه :

رشته داروسازی با تحقیق و پژوهش عجین شده است و هر ساله تعدادی داروی جدید وارد بازار می‌شود كه نتیجه تحقیقات چندساله دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی است. به همین دلیل داوطلب این رشته باید به تحقیق علاقه‌مند باشد چون اعتبار علمی این رشته تا حدود زیادی به انجام كارهای تحقیقاتی بستگی دارد.
شاید بتوان گفت كه امروزه وجه تمایز داروسازی از رشته‌های پزشكی و دندان پزشكی در انجام پایان نامه‌های تحقیقاتی و كاربردی این رشته است.
اگر كسی به كارهای تحقیقاتی عشق می‌ورزد و می‌خواهد تحقیقی انجام دهد كه در جهت رفع دردها و نیاز‌های بشری باشد، داروسازی یكی از بهترین رشته‌های دانشگاه است كه می‌تواند آرزوی او را برآورده سازد.
دانشجوی داروسازی باید در علوم پایه مثل فیزیولوژی، شیمی و فیزیك توانمند باشد. همچنین در صورت قوی‌بودن در درس ریاضی می‌تواند در گرایش‌های مختلف داروسازی مثل طراحی دارو، سیستم‌های موجود در كارخانه‌های داروسازی و شبكه‌های رایانه‌ای داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها از كامپیوتر بخوبی استفاده كند.
داروسازی تلفیقی از علوم پایه و بالینی است و به همین دلیل توانمندی در دروس فیزیك، شیمی و زیست‌شناسی برای این رشته ضروری است. همچنین دانشجوی این رشته برای ارائه خدمات به بیماران باید بتواند با افراد بدرستی ارتباط برقرار كرده و خوب صحبت كند و در ضمن فردی سخت‌كوش و جدی باشد چون دروس این رشته بسیار فراگیر و متنوع بوده و هم جنبه حفظی و هم جنبه فهمیدنی دارد و در نتیجه به همت و تلاش قابل توجه نیازمند است.
با توجه به این كه بیشتر كتب درسی این رشته به زبان انگلیسی است، دانشجوی داروسازی باید به زبان انگلیسی مسلط باشد تا بتواند از كتب و مجلات علمی موجود به خوبی بهره‌ ببرد.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

پس از اخذ مدرك دكترای عمومی داروسازی به شرط داشتن معدل كل بالا ، دانشجو می‌تواند در امتحان دوره تخصصی شركت كند. دانشجویان پذیرفته شده در دوره تخصصی بسته به گرایش تحصیلی خود،‌ واحدهای گوناگون و متنوع دیگری را (تقریبا 40 واحد) در سطح پیشرفته و تخصصی می‌گذرانند كه بخش عمده آن پایان‌نامه تخصصی است.
قبل از انتخاب پایان‌نامه تخصصی، دانشجو باید در امتحان جامع تخصصی كه در سطح كشور برگزار می‌شود نمره قبولی را كسب نماید. سرانجام پس از نگارش و دفاع از پایان‌نامه به اخذ مدرك دكترای تخصصی (P.h.D) نایل می‌آید. 

 آینده شغلی و بازار کار

با وجودی كه امروزه شاهد یك بحران كاری در رشته‌های پزشكی هستیم اما نه تنها تعداد فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی زیاد نیست بلكه كم نیز هست. چون در یك بیمارستان به ازای هر 110 تخت یك دكتر داروساز بالینی و دو دكتر داروساز عمومی مورد نیاز است. البته باید توجه داشت كه آنچه مورد نظر ما است، دكتر داروسازی است كه خدمات دارویی ارائه دهد نه كسی كه داروفروشی یا نسخه‌پیچی كند!
درست است كه در چند سال گذشته به علت تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان، فرصت‌های كاری این رشته كم شده است اما با این وجود حدود 90 درصد فارغ‌التحصیلان این رشته جذب بازار كار می‌شوند كه از این میان بیش از 80 درصد جذب داروخانه و مابقی در صنایع داروسازی (ساخت و كنترل دارو) و كارخانه‌های آرایشی بهداشتی مشغول به كار می‌شوند و یا در كارهای اجرایی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی فعالیت می‌كنند.
از سوی دیگر در حال حاضر حدود 97 درصد داروهای مورد نیاز كشور (از نظر عددی) در كارخانه‌های متعدد داروسازی داخل كشور ساخته می‌شود و بدون شك كارشناسان و متخصصان موجود در این كارخانه‌ها، فارغ‌التحصیل رشته داروسازی هستند. همچنین در 5 كارخانه بزرگ داروسازی كشور وجود بخش تحقیقات دارویی و كار در این زمینه الزامی شده است. این در حالی است كه اكثر كارخانه‌های داروسازی كشور دارای واحدی به نام واحد تحقیقات هستند و در نتیجه امكان فعالیت‌های تحقیقاتی برای فارغ‌التحصیلان علاقه‌مند و مستعد این رشته مهیا می‌باشد.
در رشته داروسازی دست برای تحقیق خیلی باز است. چون علاوه بر كار در بخش تحقیقات كارخانه‌های داروسازی، فارغ‌التحصیل این رشته می‌تواند بطور خصوصی نیز بویژه در بخش داروهای گیاهی تحقیق كند و یا در حالی كه در داروخانه كار می‌كند، به تحقیقات نیز بپردازد یعنی به روی نسخه‌های بیماران مطالعات تحقیقاتی انجام دهد.

در ادامه دروسی که در طول تحصیل میخونید رو گذاشتم


ادامه مطلب

طبقه بندی: معرفی رشته، 
برچسب ها: داروسازی، دروس تخصصی دارو سازی،  
[ یکشنبه 23 مرداد 1390 ] [ 11:47 ب.ظ ] [ S.R ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام دوستان منS.R (صالح رئوفی)
این وبلاگ نگاهی صمیمانه و رنگی به درست زیست شناسی دارد.
ز ی س ت یعنی زندگی, درسی که پرده اسرار را می گشاید.چه لذت بخش است که بدونی در پس هر نفسی چه چیزی نهفته است.وبلاگ ما وبلاگی است برای همه در هر رشته ای و در ستایش زیست شناسی.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • آسمان
  • بک لینک
  • ویندوز سون
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic